V České republice má potíže s nadváhou a obezitou až třicet procent českých dětí

Podle Světové zdravotnické organizace trpí obezitou až třicet procent českých dětí a 5,5 procent dětí do pěti let. Nadváha a obezita je přitom spojena s celou řadou zdravotních komplikací, estetických i psychických problémů.

Dětí trpících nadváhou a obezitou neustále přibývá. Tento negativní trend je způsoben častějším vysedáváním dětí u počítače a nedostatkem sportovních aktivit. Toho si je Všeobecná zdravotní pojišťovna vědoma, a proto pro děti i dospělé připravila řadu preventivních programů a výhod.

S dětskou obezitou souvisí mnoho zdravotních obtíží. Proto by měli rodiče začít řešit nadváhu svých dětí včas. Obézní děti mohou mít problémy s pohybovým aparátem, bolestmi zad, kolen a kyčlí, trávicí a zažívací potíže, srdeční choroby, kožní komplikace, dýchací potíže, může docházet k hormonálním změnám a v neposlední řadě může obezita ovlivnit psychiku dítěte.

Současná epidemie obezity je vyvolána především změnou životního prostředí a stylu, která vede k nadbytečnému přísunu energie ve formě potravy a nedostatečnému výdeji energie ve formě pohybu. Důvodem je snadná dostupnost potravy, často s vysokým obsahem kalorií, na druhé straně snížení pohybové aktivity je způsobené delším časem stráveným vsedě, ať již u počítače nebo televize. Výsledný přebytek energie se ukládá ve formě tukové tkáně.

Pohybový aparát

Klouby bývají přetěžovány nadměrnou váhou, rychleji se opotřebovávají. Děti si mohou stěžovat na bolesti kolen a kyčlí, dochází ke špatnému držení těla. Časté jsou také bolesti zad kvůli oslabenému svalstvu. Následkem mohou být různé druhy vychýlení páteře.

Trávicí a zažívací potíže

Děti s nadváhou trpí častěji zažívacími potížemi. Mají problémy s pálením žáhy, bolestmi břicha. Volba nevhodné stravy způsobuje zácpu, plynatost a záněty žlučníku.

Srdeční choroby

Obezita je nebezpečná především pro srdce a cévy. Zvýšená hladina cholesterolu a ukládání tukových buněk do stěn cév způsobuje ucpávání cév v srdci, mozku nebo končetinách.

Cukrovka

Obezita je spojena také s diabetem 2. typu (cukrovka) a dalšími nemocemi. U dětí, kterým již byla diagnostikovaná cukrovka, VZP poskytuje finanční příspěvek v rámci prevence onemocnění diabetem s cílem zabránit zhoršení zdravotního stavu a progresi onemocnění.

Kožní komplikace

Ne každý ví, že s nadváhou jsou také spojené kožní problémy. Obézní děti se více potí, následkem pak bývají potničky, vyrážky i různé druhy ekzémů. Při rychlém zvýšení váhy se pokožka napíná, praská a vznikají strie.

Dýchací potíže

Každé kilo navíc způsobuje dětem při běžné chůzi dýchací potíže, jelikož podkožní tuk tlačí na plíce. Problémy souvisí také s kvalitou spánku. Pokud spánek dlouhodobě nepřináší dostatečný odpočinek, může dojít až k psychickému vyčerpání. Objevit se může také tzv. syndrom spánkové obstrukční apnoe, kdy dochází ke krátkým nepravidelným zástavám dechu.

Psychika

Neméně důležité jsou psychické potíže, které často provázejí obezitu. Nízké sebevědomí může vést k depresivním stavům, které mohou způsobit některou z poruch příjmu potravy, například anorexii nebo bulimii.

Motivujte své děti k lepšímu způsobu stravování a životnímu stylu. Při dostatečném přísunu pestré a pravidelné stravy s dostatečným množstvím živin a přiměřené pohybové aktivitě předejdete závažným onemocněním svých dětí. Pokud se rozhodnete dítě podporovat v některých z pohybových aktivit, můžete využít příspěvek až 500 korun na prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Ten je poskytován na podporu ovlivnitelných faktorů, které mají zabránit vzniku onemocnění. Začněte už dnes!