A jak vidí vaše dítě?

deti

​Dobré zrakové vnímání nám již od dětství umožňuje získávat spoustu informací. Jako rodiče byste se proto měli – nejlépe s pomocí lékaře – včas ujistit, že je zrak vašeho dítěte v pořádku. Pro vývoj zraku a dalších schopností s ním spojených je přitom nejdůležitější období od šesti měsíců do tří let věku dítěte.

Nejčastější oční vady, které se mohou u dětí objevit, jsou krátkozrakost (vidí lépe na blízko, špatně do dálky), dalekozrakost (vidí lépe do dálky, špatně na blízko), šilhání (jedno nebo obě oči se vychýlí ze svého středového postavení) nebo tupozrakost. Tato oční vada není pouhým okem rozpoznatelná a dítě ani nemusí mít žádné viditelné potíže. Jde však o to, že mozek postižené oko nepoužívá a zpracovává obraz pouze ze zdravého oka, což si ale dítě neuvědomuje a podněty z tupozrakého oka mu nijak nechybí. Bohužel kvůli tomu zcela ztratí schopnost hloubkového vidění a může se pak třeba špatně orientovat nebo chybně odhadovat vzdálenosti. Následkem toho zakopává, naráží do věcí nebo má problémy při hraní některých her. U dítěte postiženého tupozrakostí si můžete také všimnout častého naklánění hlavy do strany, přivírání a mhouření jednoho oka. Pro odstranění této vady a zajištění správného vidění je skutečně nezbytné zahájit léčbu včas, tedy ještě před ukončením vývoje zraku dítěte, nejpozději v předškolním věku. Jinak hrozí trvalé poškození zraku, neboť postižené oko postupně ztratí svou zrakovou schopnost.

Základem léčby je odstranění příčiny, která tupozrakost způsobila. Je tedy potřeba předepsat brýle při dioptrické vadě, operovat šedý zákal apod., někdy je dokonce nutné operační řešení šilhání. Důležité také je, aby dítě začalo postižené oko používat. Proto se zdravé oko dočasně zakrývá. Mozek tak nemá možnost používat a upřednostňovat obraz ze zdravého oka, nutí pracovat postižené oko a to napomáhá obnovit jeho zrakové funkce. Zdravé oko se zakrývá různě – přelepuje se oční náplastí, používají se okluzory na brýlích.

Důležitou součástí léčby jsou tzv. pleoptická cvičení, která se zaměřují na rozvoj zrakových funkcí postiženého oka – vnímání světelných podnětů, rozvoj barvocitu, zlepšení orientace v prostoru, výcvik zrakově motorické orientace atd. Cvičení probíhá nejen v ordinaci lékaře, ale také doma pomocí různých her, při kterých musí dítě namáhat tupozraké oko.

Léčba tupozrakosti je dlouhodobá a vyžaduje úzkou spolupráci mezi rodiči a lékaři. Čím je dítě starší, tím pomalejší je obnova zrakových funkcí a tím více klesá pravděpodobnost úplného vyléčení. Dochází ke ztrátě prostorového vidění, člověk často vidí jako přes matné sklo, prakticky se stává jednookým. Vidění pak velmi ovlivňuje kvalitu života a může způsobovat velké omezení v každodenních činnostech, sportu, zájmech a později samozřejmě také v zaměstnání.

Máte-li podezření, že s očima vašeho dítěte není něco v pořádku, navštivte nejdříve praktického lékaře, u něhož je dítě registrováno. Ten by ho měl poslat na odborné oční vyšetření. Jestliže je očním lékařem diagnostikována tupozrakost, začne dítě s cvičením, a to ve většině případů ambulantně na specializovaném ortoptickém pracovišti, nebo může být umístěno na určitou dobu do léčebny pro děti se zrakovým postižením. Tupozrakost není vhodné léčit jen doma, vždy je nutný odborný dohled očního lékaře a ortoptisty.


Mohlo by vás zajímat

deti_

Wannado Sporťáček v Plzni

15. 9. 2018

Zveme vás na akci Sporťáček, největší náborový sportovní festival v České republice pro rodiny s dětmi od 3 do 18 let. Akce proběhne tuto sobotu 15. 9. na Atletickém stadionu pokračování »

cyklistika_

Kam na výlet

18. 7. 2018

Prázdniny jsou v plném proudu a mnoho z vás by určitě přivítalo nápad na nějakou zajímavou aktivitu nebo výlet. Proto se náš tým KPZ rozhodl postupně představit pokračování »

deti_

Chraňte své děti před sluncem

17. 7. 2018

Sluneční paprsky a letní teploty lákají děti i dospělé k pobytu venku. Ať už plánujete navštívit koupaliště, parky nebo se vydáte objevovat krásy pokračování »

Nejste členem klubu?

Pokud jste pojištěncem VZP, můžete díky Klubu pevného zdraví získat benefity pro celou rodinu. Využít můžete některou z mnoha atraktivních slev u našich smluvních partnerů. Více o klubu


Jak se stát pojištěncem VZP?

Využijte možnosti přihlásit se k VZP.


Jak se stát pojištěncem VZP?

Je to snadné - vyplňte formulář na webu


Kalkulačka příspěvků


 
Informace o klubu

Nenechte si nic utéct