Chraňte své děti před sluncem

Sluneční paprsky a letní teploty lákají děti i dospělé k pobytu venku. Ať už plánujete navštívit koupaliště, parky nebo se vydáte objevovat krásy přírody, chraňte sebe a hlavně děti před přímým slunečním svitem. Jejich pokožka je velmi tenká a náchylná ke spálení. Dodržováním preventivních opatření lze většině s létem spojených rizik úspěšně předcházet a vyvarovat se tak zdravotních komplikací.

Děti do jednoho roku věku by se vůbec neměly vystavovat přímým slunečním paprskům. I starší věkové skupiny by měly trávit čas na sluníčku jen minimálně, obzvláště by se měly vyhýbat ostrým paprskům mezi jedenáctou a patnáctou hodinou. S dítětem raději zůstaňte ve stínu a jeho pokožku chraňte lehkým oděvem. Samozřejmostí je opalovací přípravek s vysokým UV faktorem dosahujícím SPF 50.

Vysoké teploty a sluneční paprsky nemusí potrápit jen pokožku dítěte, ale mohou přivodit i vyčerpání, jež může vést až k přehřátí organismu. Poškození teplem má různé projevy, proto je nezbytné umět je rozeznat. Velmi často dochází k záměně úpalu a úžehu, a to především kvůli tomu, že se mnohdy vyskytují společně. Úpal lze popsat jako reakci těla na nadprůměrné působení tepla a je možné ho dostat, když kromě pobytu v horkém prostředí ještě zapomenete na dostatečný přísun tekutin. Naproti tomu úžeh vzniká následkem přímého působení slunečních paprsků na nekryté části těla, především na hlavu, kdy dochází k podráždění mozkových blan. Příznaky obou těchto zdravotních stavů jsou obdobné – nevolnost, nutkání ke zvracení, bolest hlavy, horečka, zrychlené dýchání a tep. U úžehu se mohou jeho charakteristické projevy objevit i později, ne bezprostředně po pobytu na slunci.

Účinnou prevencí proti těmto zdravotním komplikacím je důsledné dodržování pitného režimu dětí, nošení pokrývky hlavy a také ochlazování v podobě koupání, zvlhčování kůže a vlásků či sprchování. Oděv dětí by měl být vzdušný, lehký a spíše světlejších barev. Pro ještě účinnější ochranu můžete zvolit UV oblečení. Když se vám podaří všechna tato opatření úspěšně dodržovat, bude pobyt na slunci pro vaše děti bezpečnější a společné chvíle na sluníčku si mnohem více užijete. Na děti však mohou v létě číhat i jiné nástrahy. Těm se budeme věnovat v dalším článku.

sport_

Zima v pohybu

Podzim nám ukázal záda a dny se čím dál víc podobají těm zimním. S klesajícími teplotami a tmavými rány jsme všichni o trochu línější a k pohybu se musíme někdy i hodně přemlouvat. To však neznamená,

zena_