Chůze vs. hubnutí – shoďte nadbytečná kila při nejpřirozenějším pohybu

I díky něčemu tak obyčejnému, jako je chůze, si nejen zlepšíte náladu a posílíte svaly, ale můžete shodit přebytečná kila. Zapomeňte ovšem na pomalé ploužení se po obchodech zakončené dortíkem v kavárně. Chcete-li z chůze vytěžit opravdu maximum, je potřeba do toho pořádně šlápnout.

Chůze je nejpřirozenější pohyb

V posledních desetiletích trávíme chůzí čím dál méně času. Sedavý způsob života lidskému tělu vůbec, ale vůbec neprospívá – zvyšuje riziko mnoha civilizačních onemocnění, a navíc je jedním z důvodů, proč nezadržitelně přibýváme na váze. Chcete-li si tedy zlepšit kondici i celkové zdraví, zařaďte do svého týdenního rozvrhu alespoň tři hodinové procházky. A to především v případech, že v práci převážně sedíte, jste nastávající maminkou, trpíte obezitou nebo jste v rekonvalescenci.

Pokud chodit, tak správně

Abyste z chůze mohli vytěžit jen to nejlepší, pak je potřeba se pohybovat správně. Ještě dřív, než uděláte první krok, stůjte hezky vzpřímeně, s nohama na šířku boků (prsty směřují rovně dopředu) a nevystrkujte hlavu. Jedině tak nebudete přetěžovat kyčle, kolena nebo kotníky a nebudete si koledovat o bolesti krční páteře.

Při jednotlivých krocích pak nejprve ohněte nohu v kotníku, odlepte patu od země, a teprve pak se odrazte přes prsty. Došlapujte měkce na zevní hranu patní kosti, následně na malíkovou hranu a postupně položte na zem zbytek chodidla. Určitě nedopadejte tvrdě na paty ani nedošlapujte přes špičky.

Zdravotní benefity chůze

Za pravidelné svižné procházky vám poděkuje celý váš organismus. Zlepšíte si fyzickou kondici a díky pohybu budete mít lepší náladu. Tím ale přínosy chůze zdaleka nekončí neboť má spoustu dalších výhod:

• udržuje v kondici celý pohybový aparát
  • pomáhá zpevňovat svalstvo a šlachy
  • zpomaluje rozvoj osteoporózy
  • podporuje spalování tuků, a tedy hubnutí
  • pomáhá člověku udržet si váhu
  • posiluje činnost imunitního systému
  • přispívá ke snížení krevního tlaku
  • podporuje správnou funkci kardiovaskulárního systému
  • snižuje riziko cukrovky či infarktu
naBOSo

Zhubnout nějaké to kilo

Přidáte-li k redukční dietě pravidelnou chůzi, budete kilogramy shazovat o dost rychleji, než kdybyste řešili pouze svůj jídelníček. Jen pro příklad – za předpokladu, že vážíte 65 kg, spálíte při 60minutové svižné procházce cca 400 kalorií. A toto množství ještě stoupne, pokud zvolíte kopcovitý terén.

Chůzí se zbavíte přebytečného tuku, aniž by vám přitom ubyla svalová hmota, a to i toho, který máte uložený v oblasti břicha, a který může vést k různým chorobám cévního systému. Při fyzické aktivitě se navíc do krve vyplavují hormony, které zmírňují depresivní stavy a zlepšují náladu, což vás bude motivovat k tomu, abyste ani příště neseděli doma.

Vykročte ve správných botách

Vhodně zvolená obuv je základem dobré chůze. Nesmí se vyzouvat ani nikde tlačit, protože neustále zakopávat nebo přijít domů s puchýři či podvrtnutým kotníkem – to by nebylo tou úplně nejlepší motivací k dalším procházkám. Úplně passé jsou jednoznačně lodičky a další boty na podpatku, stejně jako pantofle, které se velmi snadno a rády vyzouvají. Ideální volbu naopak představují tenisky.

Na vhodnou obuv pro chůzi využijte slevu 15 % pro členy našeho Klubu pevného zdraví od společnosti naBOSo.

Autor článku: naBOSo

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na