Detoxikace organismu

Stres, špatná strava, nezdravý způsob života, vliv vnějšího prostředí, to vše může mít za následek usazování toxinů v těle, a ty mohou být příčinou mnoha onemocnění. Pokud se cítíte bez energie a vaše tělo potřebuje změnu, začněte očistou organismu, takzvanou detoxikací.

Co detoxikace znamená a proč je organismu prospěšná?

Detoxikace má řadu významů a přesná definice vlastně neexistuje. Jedná se o očistnou kúru našeho těla a jednotlivých orgánů od toxických látek, které získáváme ze znečištěného prostředí a stravy a vlivem nedostatku pohybu i nezdravého způsobu života. Detoxikace podporuje krevní a lymfatickou cirkulaci, činnost jater, střev a ledvin, posiluje imunitní systém, zmírňuje pocit únavy a harmonizuje náš organismus.

Na co bychom při detoxikaci neměli zapomínat

V první řadě bychom si měli uvědomit, že se nejedná o drastickou dietu. Důležitý v tomto očistném programu je správně zvolený jídelníček, volit bychom měli lehčí jídla, nepřejídat se a jíst častěji v pravidelném intervalu. Důležitým prvkem je také doplňování dostatečného množství tekutin, abychom pročistili ledviny a močové cesty. Přednost bychom měli dát obyčejné vodě, bylinným čajům, vyvarovat bychom se měli příliš sycených vod a limonád. Detoxikační kúra by měla trvat minimálně tři dny, maximálně však jeden týden.

Nevíte si rady s jídelníčkem, hledáte vhodné potraviny, chcete tělu dodat doplňky stravy nebo máte rádi potraviny v BIO kvalitě a chcete ušetřit nějakou tu korunu? Produkty i služby týkající se zdravého životního stylu můžete mít se slevou až 20 % u řady smluvních partnerů Klubu pevného zdraví.

Které potraviny jsou vhodným pomocníkem při detoxikaci organismu

Při očistě organismu hraje významnou roli jídelníček s dostatečným množstvím zeleniny a ovoce. Mezi skvělé detoxikační potraviny patří například hlávkové zelí s vysokým obsahem vitaminu C, minerálních látek a potřebných živin. Šťáva, ať už z čerstvého nebo kysaného zelí, skvěle působí na detoxikaci jater. Další prospěšnou potravinou je červená řepa. Obsahuje velké množství aminokyselin, které podporují činnost jater a zabraňují rozvoji kornatění tepen, vlákninu i kyselinu listovou. Červená řepa rovněž napomáhá při tvorbě žluči, podporuje žaludeční činnost a vylučování soli z těla. Velké množství vitaminu C, antioxidantů a beta karotenu je obsaženo v rukole, která rovněž zlepšuje trávení. Oblíbenou potravinou při detoxikaci je česnek. Je právem nazýván „přírodním antibiotikem“ pro své antibakteriální působení, navíc díky obsahu sirných sloučenin snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a vysokého krevního tlaku. Vhodné detoxikační potraviny jsou také mladý ječmen či zelený jíl, které vážou toxiny a těžké kovy, a kořen zázvoru, který snižuje hladinu cholesterolu, stimuluje krevní oběh a funguje protizánětlivě. Z ovoce můžeme zmínit klasický citron. Podporuje imunitu, pomáhá při odkyselování organismu a obsahuje řadu vitaminů a stopových prvků – provitamin A (beta karoten), vitamin B, vápník, draslík, fosfor, hořčík, železo a jiné látky s příznivým vlivem na lidský organismus. Velké množství vlákniny, jódu, draslíku či železa najdete ve švestkách, které pozitivně působí při zvýšeném krevním tlaku a cholesterolu. Vhodnými potravinami jsou rovněž luštěniny, rýže, ovesné vločky, semínka, ořechy, ryby, klíčky a  bylinky.

Co byste při detoxikaci měli naopak vynechat

Při detoxikaci byste se měli vyvarovat především masa, uzenin, mléčných výrobků (organismus zahleňují), pečiva a výrobků, které obsahují příliš velké množství cukru, soli a tuků. O zákazu pití alkoholu, kávy a kouření snad není třeba se zmiňovat

Zařaďte pohyb

Pohyb by při detoxikační kúře neměl být opomíjen. Cvičení urychluje odstranění toxinů, které jsou z těla vylučovány pocením, zrychluje látkovou výměnu a krevní oběh. Cvičení je zároveň dobrou prevencí některých onemocnění, jakou jsou např. srdeční choroby a další kardiovaskulární nemoci. VZP svým klientům poskytuje příspěvek až 500 korun na pohybové aktivity, které mají působit preventivně a zabránit tak vzniku onemocnění. Zvolit si můžete aerobic, plavání, zumbu, squash a mnoho dalších sportů, kterými vypotíte potřebné toxiny z těla a dodáte tělu potřebné endorfiny.

Užijte si masáže

Masáže jsou dlouhodobě známé svými blahodárnými účinky na náš organismus. Zlepšují lymfatický a krevní oběh, uvolňují nahromaděné toxiny z těla. Koupele, zábaly a jinou wellness péči si můžete dopřát nejen při očistné kúře. Řadu masážních center, saun a wellness center najdete jistě i přímo ve vašem regionu, kde můžete využít zajímavou slevu regionálních partnerů a dopřát si tak zasloužený relax, který jistě oceníte.