Díky pomoci VZP vyšetřili lékaři ve stanu kožní znaménka 3 734 lidem

VZP se letos jako jediná zdravotní pojišťovna zapojila do projektu „Stan proti melanomu“, který se konal již 8. rokem. Díky této akci se podařilo vyšetřit 3 734 návštěvníků během 4 dnů. Lékaři u nich zjistili 34 melanomů, 67 bazaliomů a 29 spinaliomů. Vyšetřovalo se ve speciálně upravených stanech v rámci kampaně upozorňující na nebezpečí rakoviny kůže a potřebu prevence.

Akce „Stan proti melanomu“ je součástí celoevropské kampaně dermatologů. Všichni pacienti, kterým byl při této akci diagnostikován podezřelý kožní nález, budou dále sledováni v pražské Vinohradské nemocnici, Fakultní nemocnici v Ostravě a v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Pacienti s diagnostikovanými nádory již dostali termíny k operacím.

Lékaři vyšetřovali zájemce průběžně 4 dny ve stanech na Václavském náměstí v Praze, na náměstí Svobody v Brně a v ostravském Shopping parku Avion. Bezmála 60 % návštěvníků byly ženy, velký zájem byl i o vyšetření dětí a mladistvých – ti tvořili 6 % zájemců o preventivní vyšetření.

Počet klientů VZP, kteří se léčí s melanomem, za poslední tři roky stoupnul o 4,3 %. Loni jich bylo 13 757. I proto VZP začala letos celoročně přispívat na vyšetření znamének optickým nebo digitálním dermatoskopem členům Klubu pevného zdraví částkou až 500 korun.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

pozor_

Jak požádat o příspěvek v době epidemie COVID-19?

I když jsou pobočky VZP dočasně uzavřeny, naši klienti o příspěvky z fondu prevence nepřijdou. Žádosti je možno podat elektronicky. O příspěvek z fondu prevence je možné žádat elektronicky přes e-mailovou adresu vaší pobočky, která byla mimo jiné dočasně