Hlídáte si svůj viscerální tuk?

Viscerální tuk neboli tuk okolo orgánů je důležité téma, o kterém polovina lidí ví a polovina lidí nikoli. Pro naše zdraví je však potřeba vědět, kolik ho v těle máme a udržovat si ho ve správné hladině.

Co je viscerální tuk?

Jde o útrobní tuk, který je uložen hlouběji než podkožní tuk na břiše. Ve správné míře ho v těle potřebujeme, neboť obaluje vnitřní orgány, a tím je chrání proti nárazu či prochladnutí. Pokud se však vnitřní tuk začne navyšovat, stává se pro tělo nebezpečným.

Nejčastější známka viscerálního tuku v těle je vystouplé „pivní“ bříško a široký pas, nicméně i hubený člověk může mít zvýšené hodnoty, aniž by to věděl, protože vnitřní tuk nebolí, ani ho necítíme, a nenahmatáme.

Jeho nadměrné množství je spojeno s rizikem například Ischemické choroby srdeční, rakoviny, cukrovky, mrtvice, štítné žlázy, obezity, artritidy, deprese, sexuální dysfunkce či různých zánětů.

Pokud se zaměříme na to, abychom množství tuku snížili, pozitivně to ovlivní i případné onemocnění. V každém věku lze vnitřní tuk snížit, musíme však počítat s tím, že nějaký čas se nám tvořil a nějaký čas ho budeme také odstraňovat.

viscerální tuk

Jak zjistím, že mám vnitřní tuk?

Stačí si uvědomit, že velké břicho a velký obvod pasu představují riziko a nejsou zdravé. Ženám s obvodem pasu přes 90 cm a mužům s obvodem pasu přes 100 cm více hrozí různá onemocnění. Měli by se snažit své tukové zásoby co nedříve snížit. Dále pak viscerální tuk můžeme zjistit na různých metabolických váhách, u nás v centru používáme ke zjištění množství tuku analyzér Tanita.

Jak vnitřní tuk snížím?

Je známo, že z 80 % řešení je ve stravě a 20 % v pohybu. Proto je velmi důležité zaměřit se na zdravé a vyvážené stravování, neboť právě tím špatným stravováním se tuky tvoří nejvíce. V žádném případě to není o snižování množství a porcí jídla. Každý člověk je individuální, a proto je dobré poradit se s odborníkem, co zrovna u vás bude vhodné změnit či nastavit. Nic však nezkazíte tím, když v životosprávě omezíte například alkohol, sladkosti nebo bůčky a zaměříte se více na potraviny, které obsahují živiny, vlákninu, zdravé tuky jako jsou ryby, a samozřejmě i na více pohybu.

Zaměřte se na zdravý životní styl a využijte jako členové Klubu pevného zdraví VZP slevu 10 % na výživové poradenství ve společnosti Změň svůj Svět.

Autor článku: společnost Změň svůj Svět

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na