Imunita dětí

Dětskou obranyschopnost podpoříte přiměřeným pohybem, zdravou stravou či postupným otužováním, ale i díky očkování.

Co to je imunita

Imunita neboli obranyschopnost či odolnost zejména proti určité infekci je schopnost organismu rozpoznat cizí látky z vnějšího či vnitřního prostředí organismu od látek tělu vlastních, ale i adekvátně se proti těmto vesměs škodlivým látkám bránit.

Vývoj imunitního systému začíná již před narozením a pokračuje celý život. Na fungování imunity se podílí celá řada faktorů. Některé z nich nemůžeme ovlivnit, jako je genetická dispozice – tzv. vrozená imunita. Získaná imunita je pak ta, kterou si vaše tělo vytvoří během života na základě kontaktu s cizorodými látkami kupř. během nemoci (viry, bakterie aj.) nebo díky očkování.

Právě děti jsou nejvíce ohroženou skupinou, u které se nejčastěji projevuje oslabení či porucha imunitního systému. Školy, školky a další dětské kolektivy v tomto období představují největší riziko nákazy.

Jak se projevuje porucha imunitního systému a jak můžete podpořit imunitu svých dětí?

Dítě je často unavené, nemocné, špatně se vyrovnává se zdravotními problémy.

VZP ročně zaplatí 1,3 miliardy korun za léčbu téměř 400 tisíc dětských či dospělých pacientů, kteří trpí alergií, či jiným projevy poruch imunity.

Prevence poruch imunity

Vrozené poruchy imunity bohužel nelze ovlivnit. Riziko vzniku ostatních poruch imunity lze snížit správnou životosprávou a správnou výživou. Mezi preventivní opatření patří také podpora imunity očkováním, nebo určitými preparáty, které mohou pracovat na principech očkování podobných. Do těla jsou tak podávány složky z bakterií způsobujících vznik onemocnění či infekce. Ve formě, ve které se podávají, již samotné onemocnění způsobit nemohou, ale zachovávají si znaky, na které imunitní systém reaguje a vytváří protilátky. Nejznámějším projevem poruchy imunity je alergie.

Pohyb na čerstvém vzduchu a otužování

Imunitu dětí můžete podpořit dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu. Děti by měly strávit alespoň hodinu denně venku, nejlépe však 2-3 hodiny (podle počasí), v zimě délku snižte. Pravidelným pohybem a procházkami na čerstvém vzduchu se dítě otužuje, snižuje se jeho nemocnost, zlepšuje se prokrvení sliznic dýchacích cest a zároveň předcházíte vzniku obezity, kterou trpí až 30 % dětí. Další možností je postupné snižování teploty v místnosti, spánek při otevřeném okně. Vše byste ovšem měli dělat postupně a zpočátku dítě obléknout tak, aby neprochladlo.

Pestrá strava

Všichni jistě víte, jak důležitá je strava v dětském věku. Vyvážená strava dítěte by měla obsahovat dostatek ovoce a zeleniny. Prebiotika a probiotika obsažená v mléčných výrobcích napomáhají tělu likvidovat nežádoucí mikroorganismy a upraví střevní mikroflóru. Důležité je do jídelníčku zahrnout libové maso, ryby, cereální výrobky. Zdravé jídlo jezte společně s dětmi, půjdete jim příkladem a navyknou si na zdravou stravu snadněji.

Potravinové doplňky i vitaminy

Pokud má dítě dostatek pohybu, pestré stravy a dostatečný spánek, nemá smysl za každou cenu dětem vitaminy a doplňky stravy podávat. V rozumném množství jim ale ani neuškodí, a  pokud máte směs dětských vitaminů a doplňků stravy doma, můžete je použít jako zdravější variantu odměny než sladkosti.

Očkování

Nejúčinnější a v některých případech i nezbytnou prevencí a ochranou proti některým závažným onemocněním, jako jsou např. meningokoková onemocnění, žloutenka typu A aj., je očkování. Poraďte se tedy s lékařem, ideálně při pravidelných preventivních prohlídkách nebo při potvrzování přihlášky ke vstupu do kolektivu.