Máte starost o své seniory nebo osoby s handicapem? Máme pro Vás 4 postřehy, jak to řešit

Někteří z nás mají rodiče, kteří dosahují seniorského věku, nebo handicapovaného rodinného příslušníka, přítele apod. Neumíte se vyhnout strachu a obavám o jejich bezpečí, hledáte pomoc, abyste si zachovali vnitřní klid pro situace co se s nimi děje, když tam nejste. Počet seniorů neustále přibývá a domovy důchodců nebo jiné pobytové sociální služby jsou obsazeny. Navíc člověk, který se o sebe umí ještě postarat z větší části sám a nepotřebuje asistenci třetí osoby, popřípadě potřebuje jen částečnou pomoc, kterou ještě zvládnete ve svém okolí zařídit, se nikam stěhovat nechce. Víme, že přáním každého je co nejdéle bydlet ve svém přirozeném prostředí. Co dělat v situacích, kdy bydlíte jinde, nebo vám nedovoluje zaměstnání či jiné okolnosti opustit na nějakou dobu pečovanou osobu? Trápí vás neustále myšlenka, zda jsou vaši nejbližší v pořádku? Existuje zde několik variant řešení.

SOS tlačítka

Mnoho společností, obcí a měst dnes nabízí zdarma nebo za menší poplatek různé formy SOS tlačítek, které po stisknutí zavolají na příslušný dispečink nebo přímo vám, abyste společně vyřešili akutní situaci, kterou senior nebo osoba s handicapem nahlásí. Není to špatné řešení, ale má to své nedostatky. Tyto SOS linky nemají přesnou představu o tom, jaký má senior nebo osoba s handicapem denní rytmus a neznají další okolnosti, které volající neoznámí. Navíc se často stává, že senior nebo osoba s handicapem toto tlačítko ani nezmáčkne, protože ho nemá v tu chvíli u sebe nebo není nabité. Někdy tlačítko nevyužije, aby „zbytečně“ nezatěžoval jiné osoby a chce to vyřešit sám, protože si myslí, že to ještě není tak akutní. Někoho třeba obtěžuje neustále nosit při sobě něco, na co nebyl celý život zvyklý, u někoho je zase problémem zapomnětlivost. Může se také stát, že nenadálá situace proběhne tak rychle a nečekaně, že tu šanci SOS přivolání pomoci z výše uvedených důvodů už nedostane.

Pečovatelské služba terénních sociálních služeb

Mnoho seniorů využívá terénní sociální služby v situacích, kdy si již nejsou tolik jistí a potřebují podpořit v různých životních situacích, kterými mohou být například úklid domácnosti, osobní hygiena nebo donáška obědu. Pracovníci těchto služeb však stráví u seniora jen velmi omezenou dobu, a vy následně budete mít starost, zda je po zbytek dne všechno v pořádku, tedy zda si například ohřál a snědl oběd. Tyto služby jsou jen podpůrné a většinu dne je senior v domácím prostředí osamocen a vy máte obavy, zda je ve zdravotní a psychické pohodě do doby další návštěvy. Služby sociálního pracovníka jsou zpoplatněné a pro mnohé mohou znamenat nemalé výdaje. Váš zájem je přitom poskytnout pečované osobě zvláštní, nebo dodatečnou nenadálou péči s možností osobního přivolání pečovatelské služby. Proto není špatné mít aplikovaný systém, který jednoznačně prokáže, že služba, která byla poskytnuta nad rámec nasmlouvané péče byla objednaná pečovanou osobou a vyžádána na základě jasných průkazných podkladů péče a pomoci v domácím přirozeném prostředí.

eHelper

Prvky chytré domácnosti

Jedná se o systémy s možnostmi ovládání jednotlivých prvků domácnosti jako je například ovládání teploty nebo aktivace jednotlivých světel v domácnosti. Tyto systémy jsou jednak finančně náročné, ale také neinformují rodinného příslušníka o vzniku nějaké nestandardní situace v domácnosti. Informují, jaký je v domácnosti aktuální stav aktivace nebo deaktivace jednotlivých funkcí nebo jaká je v ní teplota.

Identifikace nestandardních situací

Jedná se o systémy, které obsahují řídicí jednotku a různé senzory identifikující běžný denní režim obyvatel bytové jednotky, kterými mohou být i senioři nebo osoby s handicapem. Tato technologická zařízení svým systémem a řešením nesmí obtěžovat nebo stresovat, popřípadě úkolovat pečované osoby. Měla by být navržena tak, aby poskytovala maximální komfort svým řešením a pečovaná osoba k nim měla maximální důvěru. Tím, že elektronické nebo technologické zařízení je aplikováno v domácnosti, tedy v jejím přirozeném prostředí, je ideální, když se dané zařízení dokáže naučit běžný denní režim obyvatel bytové jednotky a v případě vzniku nestandardní situace informuje vás jako rodinného příslušníka, popřípadě další osoby, které si zvolíte. Vy pak budete moci kontaktovat seniora a zjistit, co se skutečně stalo, a pokud nemůžete přijet sami, můžete požádat souseda nebo třeba sociální službu o osobní kontrolu, v krajním případě můžete zavolat integrovaný záchranný systém. Zmíněné systémy jsou bezdrátové a snadné k instalaci včetně intuitivního ovládání mobilní aplikace. Díky nim si kdykoli zkontrolujete denní režim v bytové jednotce a budete v psychické pohodě. Senior nebo osoba s handicapem zase bude vědět, že se včas dočká pomoci.

eHelper nabízí unikátní provoz systému podpory péče o osoby žijící v samostatné domácnosti, o které mají pečující starost. Na nákup tohoto zařízení mohou členové našeho Klubu pevného zdraví využít slevu 15 %.

Autor článku: eHelper

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na