Nordic walking a správná technika chůze

Co je vlastně nordic walking, kdo může dělat nordic walking a jaká je jeho správná technika?

Nordic walking se dá do češtiny přeložit jako severská chůze. Jedná se o chůzi se speciálními holemi k tomu určenými. Spálíte velké množství kalorií, budete se cítit fit a nenásilnou formou získáte dokonalou postavu. Severská chůze se dokonce používá i v terapii
a rehabilitaci s cílem zvýšit fyzické a psychické zdraví.

Nordic walking je určena téměř pro všechny věkové kategorie. Mohou se zapojit muži i ženy, kteří mají rádi pohyb, přírodu a chtějí něco dělat se svojí fyzickou kondicí. Výhodou tohoto sportu je to, že ho můžete provozovat téměř kdekoli. Pokud zrovna nevyrazíte do přírody, můžete s holemi vyrazit alespoň do parku či na nábřeží.

Základem tohoto sportu je technika chůze a správné vybavení. Je důležité dodržovat ideální provedení pohybu, aby nedošlo ke zdravotním komplikacím.

Při nordic walkingu neexistuje fáze, kdy bychom se „vznášeli“ nad zemí, jako je tomu např. při joggingu. Jedna noha musí být stále na zemi. Tím dochází ke snížení zátěže kloubů.

Nejprve uděláme energický krok dopředu, přičemž opřeme patu o zem – tzv. nasadíme patu, přeneseme váhu dopředu a vědomě rolujeme (odlepujeme) nohu od paty přes chodidlo až k prstům. Prsty u nohou se energicky odrazíme od země a zároveň se připravujeme na další krok. Nyní vědomě rolujeme od paty k prstům zadní nohu a vykročíme dopředu. Dbejte na to, aby kolena nebyla příliš natažená. V jednotlivých fázích mají být lehce pokrčená.

Při nordic walkingu děláme dlouhé dynamické kroky. Nohy však nezvedáme příliš vysoko. Ztráceli bychom tak zbytečně mnoho energie.

Patříte-li mezi začátečníky, měli byste nacvičovat techniku základních pohybů jednotlivě a teprve později všechny pohyby navzájem koordinovat. Chcete-li zvládnout všechny pohyby najednou, můžete se nechtěně dopouštět zbytečných chyb.

Při chůzi nordic walking jsme lehce předkloněni, záda však nejsou shrbená. Hlava je vzpřímená, díváme se dopředu. Při správném držení těla nedochází k bolestivému napětí šíje. Hlídáme si polohu trupu  - hrudní koš při každém vykročení rotuje. Tato rotace umožňuje pažím optimální pohyb vzad. Současně pracuje ramenní, šíjové a zádové svalstvo a v pohybu je i hrudní koš.

Paže při nordic walkingu hrají také velmi důležitou roli. Jejich pohyb švihem vpřed a vzad udává rytmus a tempo chůze. Paže i hole je třeba držet těsně podél těla. Pohyby paží by měly být dlouhé, to znamená paže značně napnuté, a to především při pohybu švihem dozadu. Pokud je paže pokrčena, ztrácí nordic walking svůj účinek.