Na co se nás nejčastěji ptáte k příspěvkům v roce 2017

20. 6. 2017

otazky

Na co se nás nejčastěji ptáte k příspěvkům v roce 2017

Všeobecná zdravotní pojišťovna s bezmála 6 miliony pojištěnců je suverénně největší pojišťovnou v České republice a to s sebou nese obrovské množství dotazů. Jen na naší informační lince 952 222 222 vyřídí operátoři denně tisíce hovorů a další stovky dotazů zodpoví e-mailem.

Mezi velmi časté patří i dotazy na možnosti čerpání příspěvků a využití slev v rámci Klubu pevného zdraví. Vybrali jsme pro vás ty, na které se nás opakovaně ptáte. Pokud se z odpovědí dozvíte něco užitečného, budeme rádi.

Další otázky budeme průběžně doplňovat, sledujte náš facebookový profil KPZ.

Team KPZ.

 

Syn chodí na plavání se školou v rámci výuky a současně hraje florbal pod sportovním klubem. Mohu čerpat na oba kroužky, nebo pouze na jeden z nich?

Příspěvky na pohybové aktivity u dětí jsou rozděleny na pravidelné pohybové aktivity organizované mimo školu v kroužcích či sportovních klubech a na pravidelné pohybové aktivity organizované školou. U obou typů lze čerpat příspěvek ve výši 500 Kč, proto můžete uplatnit oba kroužky, jak na plavání, tak na florbal, a získáte tak příspěvek ve výši 1 000 Kč. Více informací naleznete zde.

 

Ráda bych využila příspěvek na pohybové aktivity za dceru. Zaplatila jsem jí kroužek sportovní přípravky na II. pololetí, který je pořádán Domovem dětí a mládeže. Mohu příspěvek uplatnit? Platila jsem ale převodem z účtu, co je třeba doložit?

Ano, příspěvek lze uplatnit v kategorii Děti. Je třeba předložit originál daňového dokladu, tj. fakturu + výpis z bankovního účtu, ze kterého byla platba uhrazena. Postačí se začerněnými nebo přelepenými dalšími finančními údaji, ale nelze uznat pouze příkaz k úhradě. Také s sebou nezapomeňte vzít rodný list dítěte pro ověření vztahu zákonného zástupce.

Více informací naleznete zde.

 

Do kdy nejpozději mohu podat žádost o příspěvek?

Žádost o příspěvek z fondu prevence je třeba podat nejpozději do 30. 11. 2017. Příspěvek je poskytován výhradně na doklady dokládající úhradu služby (zboží) s datem vystavení od 1. 1. do 30. 11. 2017, a to do 3 měsíců od data vystavení. Podmínka 3 měsíců neplatí pro program Maminka a Bezpříspěvkoví dárci krve. Čerpání příspěvků může být ukončeno i před datem 30. 11. 2017 po vyčerpání stanoveného finančního limitu. Více informací naleznete zde.

 

Slyšela jsem, že se mohou příspěvky kombinovat. Je to pravda?

Ano, příspěvky lze skutečně kombinovat. Lze kombinovat kategorii Dospělí s kategorií Maminka/Bezpříspěvkoví dárci krve, rodiče mohou využívat příspěvky současně i v kategorii Děti. V jednotlivých kategoriích je pak také možnost příspěvky kombinovat v rámci daných pilířů. Doporučujeme vám využít naši kalkulačku příspěvků, kde si můžete navolit ty, které vás zajímají. Kalkulačka vám přesně spočítá, kolik můžete získat a v jakých kategoriích. Více informací naleznete zde.

 

Ráda bych získala příspěvek na pohybové aktivity. Momentálně jsem si koupila permanentku na aerobic v hodnotě 800 Kč. Abych splnila podmínku dokladů nad 1 500 Kč, za dva měsíce bych si koupila novou opět za 800 Kč. Od jakého data mi ale běží lhůta 3 měsíců pro uplatnění?

U příspěvku na pohybové aktivity je stáří dokladu posuzováno podle posledního vystaveného dokladu (všechny ale musí být vystaveny v tomto roce). To znamená, že pokud budete mít jeden daňový doklad s datem vystavení z ledna, druhý z března, lhůta 3 měsíců je posuzována dle dokladu vystaveného z března. Více informací o příspěvcích na pohybových aktivitách naleznete zde.

 

Nechal jsem se před výjezdem do zahraničí očkovat proti břišnímu tyfu a v očkovacím centru mi řekli, že VZP něco proplácí. Na jaká očkování se příspěvek vztahuje?

Očkování proti břišnímu tyfu je očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění a lze na něj uplatnit příspěvek z fondu prevence. Mimo toto očkování VZP přispívá v kategorii dospělí i na očkování proti chřipce, klíšťové encefalitidě, virové hepatitidě A, B, meningokokovým nákazám nebo některé další typy očkování pro cesty do zahraničí (proti žluté zimnici, japonské encefalitidě a vzteklině). Osoby nad 50 let pak také mohou využít příspěvku na očkování proti pásovému oparu. Výše příspěvku se různí podle typu očkování. Více informací naleznete zde.

 

Otěhotněla jsem a můj gynekolog mi sdělil, že VZP přispívá na prvotrimestrální screening. Kolik VZP přispívá a dá se příspěvek uplatnit ještě něco jiného?

Ano, na prvotrimestrální screening skutečně můžete žádat o příspěvek z fondu prevence v kategorii Maminka až do výše 1 000 Kč. Příspěvek 1 000 Kč je vázán na jedno těhotenství a lze ho uplatnit i na jiné aktivity, např. na dentální hygienu v těhotenství, pohybovou aktivitu v těhotenství, kurz přípravy k porodu pořádaný porodnicí, ochranné pomůcky pro doprovod u porodu nebo na kojicí pomůcky (konkrétně na absorpční prsní vložky, kontaktní kojicí kloboučky, chrániče prsních bradavek, tampony do podprsenky, formovače bradavek, odsávačky mateřského mléka včetně příslušenství a náhradních dílů, nádoby na uchovávání mateřského mléka). Více informací naleznete zde.

Jste těhotná? Aby čekání na miminko bylo co nejpříjemnější, připravila pro vás VZP dárek, který vás bude těhotenstvím provázet. Je to praktický průvodce budoucí maminky, v němž najdete informace a rady, které vám pomohou období očekávání lépe a snadněji zvládnout. Pokud již máte těhotenskou průkazku, přijďte si na kteroukoliv pobočku VZP, kde na vás dárek čeká. Více informací naleznete zde.

 

Daroval jsem bezplatně krev, mám u VZP nějaké výhody? A musím odběr něčím prokázat?

Pojištěnci, kteří bezplatně darovali v roce 2017 alespoň jedenkrát krev, plazmu nebo kostní dřeň, mají možnost získat příspěvek až 1 000 Kč na rehabilitační/rekondiční aktivity lázeňského typu nehrazené z veřejného zdravotního pojištění (např. plavání, masáže, sauna, solná jeskyně, kryokomora, whirlpool apod.) nebo na léčivé přípravky a doplňky stravy s obsahem vitaminů a minerálů ve formě tablet, dražé a sypkých směsí, které si zakoupí v lékárně pro vlastní potřebu. Odběr je nutné prokázat předložením průkazu dárce krve/plazmy či potvrzením o odběru. Dárci navíc mohou využít i zdarma 35 dní cestovního zdravotního pojištění u Pojišťovny VZP, a.s. Více informací naleznete zde.

 

Co si mám vzít s sebou, pokud jdu žádat o příspěvek za dítě?

Při podání žádosti za nezletilou osobu je vždy nutné předložit dokument prokazující vztah zákonného zástupce. Rodiče se prokazují rodným listem dítěte, osvojitelé, opatrovníci a poručníci pak soudním rozhodnutím. Více informací naleznete zde.

 

Lze vyřídit žádost o příspěvek i jinak než osobně?

Ano, žádost o poskytnutí finančního příspěvku z fondu prevence lze vyřídit i poštou. Stačí zaslat vyplněnou žádost s přiloženým originálem daňového dokladu, případně dalšími doklady dle podmínek v konkrétních kategoriích (kopie průkazu dárce krve, těhotenské průkazky, výpis z účtu v případě platby převodem atd.). Více informací naleznete zde.

 

Přeregistroval jsem se k VZP, takže budu vaším pojištěncem od 1. 7. 2017. Od kdy budu moci čerpat příspěvky a využít slev z Klubu pevného zdraví?

Po datu 1. 7., kdy se stáváte naším pojištěncem, můžete tyto benefity ihned využívat za předpokladu splnění standardních podmínek v jednotlivých kategoriích. Můžete dokonce uplatnit i doklady, které byly vystaveny před 1. 7., ale zažádáno musí být do 3 měsíců od data vystavení. Např. budete chtít využít příspěvek na cvičení a doma máte daňový doklad za permanentku 1 500 Kč datovanou 24. května 2017. Žádost o příspěvek můžete podat v rozmezí od 1. 7. do 23. 8. 2017. Slevy z Klubu pevného zdraví budete moci čerpat ihned po 1. 7. Zaregistrovat se do klubu můžete na webových stránkách, osobně na jakékoliv pobočce VZP nebo prostřednictvím naší informační linky 952 222 222. Více informací naleznete zde.

 

Mohu vyřídit žádost o příspěvek i za kamarádku/manžela?

Ano, pojištěnci starší 18 let mohou zplnomocnit jiné osoby k vyřízení žádosti o poskytnutí příspěvku z fondu prevence. Plná moc nemusí být úředně ověřená. Vzor je případně ke stažení zde.

 


Mohlo by vás zajímat

cyklistika

Cyklopatroly VZP

11. 9. 2017

Příjemné zpestření sportovního programu připravila Všeobecná zdravotní pojišťovna pro cyklisty, kteří v sobotu 9. září projížděli lednickou pokračování »

daruj_krev_ČRo

Již počtvrté jsme generálním partnerem projektu Daruj krev s Českým rozhlasem

1. 6. 2017

Dlouhodobě podporujeme dárcovství krve, pomozte i vy zachraňovat životy! Projekt Daruj krev s Českým rozhlasem startuje ve čtvrtek 1. června a bude trvat do 19. června 2017. V minulých letech se pokračování »

květinovy_den_ikona

Žluté kytičky zdobily klienty i zaměstnance RP Brno

22. 5. 2017

Do celonárodní sbírky Český den proti rakovině, známé jako Květinový den, se 10. května 2017 už tradičně zapojila jednotlivá pracoviště regionální pobočky Brno, pokračování »

Nejste členem klubu?

Pokud jste pojištěncem VZP, můžete díky Klubu pevného zdraví získat benefity pro celou rodinu. Využít můžete některou z mnoha atraktivních slev u našich smluvních partnerů. Více o klubu


Jak se stát pojištěncem VZP?

Je to snadné - vyplňte formulář na webu


 
Informace o klubu

Nenechte si nic utéct