Pitný režim a letní stravování

Vysoké letní teploty jsou pro organismus velkou zátěží, a proto je potřeba tělu dopřát kvalitní stravu a dostatek tekutin, abychom horké dny překonali co nejlépe a ve zdraví. Vhodně zvolenými surovinami tělo zásobujeme potřebnými vitamíny a minerály, zatímco dostatek vody zajistí jejich správné vstřebávání a také vylučování zplodin látkové výměny. Snažme se, alespoň v létě, tělu vyjít vstříc a dopřejme mu vše, co potřebuje. Předejdeme tím zdravotním komplikacím a léto si užijeme naplno.

Tělo je tvořeno ze dvou třetin vodou a vodu je proto potřeba neustále v dostatečném množství doplňovat. Obecně se doporučuje vypít 2–3 litry tekutin denně, avšak i tento fakt má podle Šárky Míškové, DiS., registrované nutriční terapeutky a partnerky Klubu pevného zdraví, svá pravidla. „Pitný režim by měl být zahájen hned po probuzení, kdy vypijeme sklenku vody. Pít bychom také měli průběžně po celý den a nedopíjet se nárazově větším množstvím. Rovněž není vhodné doplňovat tekutiny nadměrně před spaním.“

Pitný režim v létě

Je všeobecně známo, že v horkém počasí, kdy se každý výrazně více potí, je nutné doporučovaný pitný režim zvýšit, čímž předejdeme dehydrataci. „První známkou nedostatku tekutin je sucho v ústech, méně časté močení a sytě žlutě zbarvená moč.  Druhotným projevem je bolest hlavy, únava nebo třeba špatná koncentrace. Mezi nejrizikovější skupiny patří zejména děti a senioři,“ říká Šárka Míšková.

Celoročně nejvhodnějším nápojem je samozřejmě čistá voda. „Pitný režim však lze vylepšit také ředěnými ovocnými či zeleninovými vývary, šípkovým nebo jiným bylinným čajem a slabě mineralizovanými vodami. Středně a silně mineralizované vody nejsou běžně určeny pro každodenní popíjení ve větším množství. Leč v létě, kdy se více potíme, je vhodné popíjet i tyto.  Ke zcela nevhodným celoročně patří nápoje, které organismus odvodňují. Zejména v létě bychom se jim proto měli vyhnout. Jsou jimi limonády, kofeinové nápoje jako třeba káva či černý čaj a alkohol,“ doporučuje Šárka Míšková. Tekutina by měla mít ideálně pokojovou teplotu. Pokud vypijeme studený nápoj, tělo bude rozdíl teploty vyrovnávat a zbytečně nám bude ubírat energii.

Letní stravování

Mnoho z nás v létě pokrmy přirozeně odlehčuje a raději dá přednost zeleninovému salátu, nežli smaženému řízku. A je to tak správně. Těžká a tučná jídla nejsou pro naše zažívání v teplých dnech nejvhodnější a navíc se po nich můžeme cítit unavení. Šárka Míšková také radí: „Obezřetní buďte rovněž u majonéz a majonézových dresinků. Snadno se kazí a my můžeme lehce onemocnět infekčním onemocněním.“

Co by tedy nemělo přes léto podle nutriční terapeutky v našem jídelníčku chybět? „Oproti jiným částem roku jsou vhodné čerstvé saláty z ovoce a zeleniny. Nejen, že tělu dodáme vitamíny, ale také obohatíme pitný režim a organismus ochladíme. Jídelníček by měl obsahovat také dostatek tepelně upravené zeleniny, čímž si můžeme vylepšit letní grilování. Při výběru masa dejte přednost snadněji stravitelnému, jako je kuře, krůta či ryby. V létě jsou vhodná také některá cizokrajná jídla obsahující luštěninu, jakou je třeba cizrna. Vyzkoušet můžete i osvěžující studené ovocné nebo zeleninové polévky, které v horku jistě uvítáte.“

Klub pevného zdraví

Rádi byste se o zásadách správného stravování dozvěděli více? Chcete zdravě zhubnout? Nebo máte zdravotní problém a chcete jej řešit i jinak, než léky? Obraťte se na Šárku Míškovou, registrovanou nutriční terapeutku, která vám poradí, pomůže a vy se pak budete cítit skvěle. Šárka Míšková je partnerkou Klubu pevného zdraví a na všechny její služby tak můžete čerpat slevu ve výši 20 %. Více informací, včetně kontaktu, získáte na www.uspesnystyl.cz.

Slevy můžete čerpat také u jiných partnerů, s jejichž pomocí bude péče o tělo a zdraví snazší. Přehled o nich a podrobnosti k projektu Klub pevného zdraví se dočtete na internetových stránkách www.klubpevnehozdravi.cz.

Myslete na své tělo a dopřejte mu, co potřebuje. Odvděčí se vám pevným zdravím a skvělým pocitem.

Bc. Eliška Marková
Specialistka služeb klientům