Podvodníci se snaží zmocnit osobních dat klientů VZP, zneužívají výměnu průkazů

Nepoctivci zneužívají skutečnosti, že VZP od června 2014 do února 2015 plánuje vyměnit průkazy bezmála čtyř milionů pojištěnců. Obcházejí domácnosti a tvrdí, že vybírají již neplatné „kartičky“. Na těch je kromě jména a příjmení uvedeno i rodné číslo držitele. VZP upozorňuje, že s touto aktivitou nemá nic společného. Domů za klienty pracovníci pojišťovny zásadně nechodí a staré průkazy od nich nevybírají – je výhradně na každém člověku, co s propadlým průkazem udělá.

Zatím poslední takový případ se stal v Moravskoslezském kraji. Na pobočku pojišťovny v Novém Jičíně se dostavila žena ze Suchdola nad Odrou. Pracovnici VZP sdělila, že v minulých dnech u nich v obci obcházeli domy muž a žena, kteří se představovali jako zaměstnanci VZP a tvrdili, že sbírají staré průkazy. Klientka se přišla na pobočku zeptat, jestli šlo skutečně o akci pojišťovny.

Nic podobného však VZP nedělá. U starých průkazů sice uvítá, pokud jí je lidé sami odevzdají na nejbližší pobočce, není to ale ničí povinnost. Držitelé je klidně mohou například sami znehodnotit přestřižením a vyhodit nebo si je mohou nechat.

Stejně tak pracovníci VZP neobcházejí domy a byty klientů, aby před výměnou zkontrolovali, zda jim skutečně končí platnost průkazu. I tuto smyšlenku už podvodníci v minulých měsících opakovaně využili k tomu, aby si opsali osobní údaje pojištěnců. Ti pak často až dodatečně zjistili, že je kdosi bez jejich vědomí přeregistroval k jiné pojišťovně. Nedávno zase nepoctivci vyzkoušeli jiné triky, aby se vloudili ke klientům VZP domů a vnutili jim nákup předraženého zboží.

Celkem plánuje VZP v rámci plošné výměny rozeslat lidem 3 985 000 nových průkazů. Každému, komu končí platnost průkazu, zašle VZP automaticky poštou nový. Akce začala již v červnu. Za první tři měsíce VZP rozeslala už zhruba 1,2 milionu průkazů.

Přibližně 1 % odeslaných zásilek pošta vrací jako nedoručitelné – v naprosté většině jde o případy, kdy se klient odstěhoval, ale pojišťovně nenahlásil změnu. Občas se stane i to, že pojištěnec již zemřel, ale pojišťovna o tom nedostala včas informaci.

Plošná výměna průkazů probíhala doposud po pěti letech. Teď bude další až v roce 2024. Platnost průkazů byla prodloužena z pěti na deset let. VZP díky tomu ušetří 60 milionů korun, které bude moci vynaložit na péči o zdraví klientů.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Mohlo by vás zajímat

pozor_

Jak požádat o příspěvek v době epidemie COVID-19?

I když jsou pobočky VZP dočasně uzavřeny, naši klienti o příspěvky z fondu prevence nepřijdou. Žádosti je možno podat elektronicky. O příspěvek z fondu prevence je možné žádat elektronicky přes e-mailovou adresu vaší pobočky, která byla mimo jiné dočasně