Posilněte svou imunitu účinně

Chladné počasí je tady. Venkovní teploty se drží lehce nad nulou. Abychom se cítili v tomto období dostatečně dobře a fit, je třeba posílit svou imunitu, ve zvýšené míře dbejme také na hygienu, především na mytí rukou.

Období zimních měsíců je optimální pro šíření virů formou kapének a aerosolů přenášených vzduchem. Viry poškozují sliznici horních cest dýchacích a vedou k akutním infekcím, což se projevuje otokem sliznice, ucpaným nosem plným sekretu, bolestmi v krku, chrapotem, kašlem a dalšími příznaky.

Průběh chřipky bývá většinou nekomplikovaný, může být ale i velmi závažný

Viry způsobují nejčastější akutní infekci dýchacích cest, kterou je chřipka. V prvních dnech se projevuje bolestmi hlavy, kloubů, svalů a horečkou i nad 39 °C. První 2–3 dny také bývá onemocnění infekční. Chřipka obvykle trvá 7–10 dní. U nekomplikovaného průběhu bychom měli dbát na dostatečný příjem tekutin, včetně pití teplých čajů s obsahem silice, které zmírňují otok a bolest sliznice. Léčbě jednoznačně prospívá klid na lůžku. Vhodné je užívání přípravků, které snižují teplotu a mají protizánětlivý účinek (paracetamol, ibuprofen). Chřipka může být u části populace komplikována následnou bakteriální infekcí.

Pro bezpečné zvládnutí období se zvýšeným výskytem infekcí (katarů) horních cest dýchacích jsou zvlášť důležitá i preventivní opatření. Kromě toho, že bychom měli konzumovat vyváženou a pestrou stravu, která obsahuje čerstvého ovoce a zeleniny a pít dostatečné množství tekutin, máme k dispozici několik druhů přípravků na bázi doplňků stravy, které představují bezpečný a účinný způsob posílení naší imunity.

Posilujte imunitu

Bakteriální lyzáty – silná podpora imunity

Slyšeli jste již o bakteriálních lyzátech? Představte si, že po polknutí se do vašeho trávicího ústrojí dostane kapsle, která se tu rozpustí a uvolňuje neškodné částečky těl bakterií, jež jsou obvyklým původcem infekcí např. dýchacích nebo močových cest. Částečky bakterií (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky, klebsielly atd.) vám nijak neublíží. Naopak sliznicí výrazně prospějí tím, že se dostanou do kontaktu s buňkami imunitního systému. Dojde tak k nastartování a posílení mnohočetných funkcí buněk imunitního systému, a tak k posílení naší obranyschopnosti. Díky posílené imunitní odpovědi se naše tělo dokáže s původci infekčních onemocnění vypořádat daleko snadněji. Lyzáty přispívají ke snížení nemocnosti a spotřebě antibiotik při onemocnění dýchací cest.

Lokální i celkový účinek na slizniční imunitu

Velmi oblíbené jsou bakteriální lyzáty ve formě pastilek s příjemnou mentolovou chutí. Obsah pastilek se volně rozpustí v ústech, kde dochází k lokální reakci imunitních buněk. Posiluje se tak především vrozená neboli nespecifická imunita. Řádově v období několika týdnů až měsíců dojde k posílení také specifické imunity. Včas podané lyzáty tak dokáží buď zcela potlačit nástup nachlazení nebo jeho průběh výrazně zmírnit.

Betaglukany mají výrazný imunopotenciační efekt

Kromě bakteriálních lyzátů mají na posílení naší obranyschopnosti vliv také glukany. Jedná se o cukry, které jsou izolovány z kvasinek. Jsou nabízeny ve formě doplňků stravy buď jako čištěné nebo jako součást houbových preparátů. Betaglukany fungují na podobném principu jako bakteriální lyzáty – jsou schopny vyvolat odezvu imunitního systému. Bohatým zdrojem betaglukanů je hlíva ústřičná.

GS doplňky stravy

Během nachlazení a zánětu dýchacích cest dochází k zvýšené koncentraci volných kyslíkových radikálů, které se vytvářejí při rozpadu kyslíku. Ty působí škodlivě na okolní buňky a tkáně. Látky s antioxidačním účinkem dokáží tyto radikály neutralizovat a odstranit. Patří sem především přípravky s obsahem flavonoidů. Pro posílení imunity jsou vhodné také omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které mají kromě jiných vlastností i protizánětlivý účinek.

Vitamin C

Jde o nejznámější a nejvíce konzumovaný vitamin. Stejně jako ostatní vitaminy je esenciální. Naše tělo si ho nedokáže samo vyrobit, a proto je nutný jeho přísun v potravě a doplňcích stravy. Role vitaminu C spočívá v preventivním užívání, naše tělo má také prospěch z jeho zvýšeného přísunu. Takovou roli sehrává většina běžně konzumovaných vitaminů, vitamin C z pohledu své funkce však patří k těm nejdůležitějším. Dokáže pozitivně ovlivnit funkci buněk imunitního systému.

Nezapomeňte, že členové Klubu pevného zdraví VZP mohou využít 15% slevu na nákup přípravků pro zdraví.

Autor článku: Green Swan Pharmaceuticals, a.s.

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na