První pomoc

První pomoc je okamžitá pomoc poskytnutá zraněnému nebo nemocnému člověku před příjezdem profesionální zdravotní péče.

Protože se každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřeba poskytnout první pomoc při úrazu nebo onemocnění. Je důležité znát základní pravidla poskytování první pomoci, protože u těžkých úrazů nebo u akutních onemocnění může každá promarněná minuta snížit úspěšnost záchrany na minimum.

A my se dnes ptáme, jak jste na tom vy? Uměli byste poskytnout správnou první pomoc člověku v ohrožení života?

Pokud byste si chtěli osvojit některé základy první pomoci, čtěte níže:

Bezvědomí

Jak poznat člověka v bezvědomí?

 1. Postižený leží nepřirozeně zhroucen zpravidla na zemi, ale může být i nepřirozeně zhroucen v poloze vsedě, má úplně povolené svalové napětí, končetiny zdviženy a puštěny volně padají k zemi.
 2. Uvolněný je i závěs jazyka, který vlastní vahou zapadá k zadní stěně hltanu a uzavírá vchod do dýchacích cest.
 3. Postižený nereaguje na vnější podněty – důrazné hlasité oslovení, bolestivé podněty (např. zmáčknutí ušního lalůčku, štípnutí v oblasti klíční kosti).

 

První pomoc:

 1. Snažte se o navázání kontaktu (oslovení, zatřesení, bolestivý podnět).
 2. Šetrně otočte postiženého na záda.
 3. Zkontrolujte a vyčistěte dutinu ústní (vyjmutí cizích těles, zubních protéz, vyčistění od zvratků).
 4. Uvolněte dýchací cesty záklonem hlavy (případně tzv. trojitým manévrem – předsunutí dolní čelisti, otevření úst a mírný záklon hlavy).
 5. Proveďte kontrolu dýchání pozorováním pohybu (rozvíjení) hrudního koše, a dále kontrolu vydechovaného vzduchu pomocí vlastní dlaně přiložené před ústa a nos postiženého. Při zástavě dechu se hrudník nepohybuje a neslyšíme ani necítíme vydechovaný vzduch.
 6. Proveďte kontrolu oběhu zjištěním tepu.
 7. Pro uložení postiženého je vhodná stabilizovaná poloha, je-li v bezvědomí a má zachované vlastní dýchání.
 8. Postiženého přikryjeme, abychom zabránili jeho podchlazení, stále ho sledujeme, zaměřujeme se zejména na přítomnost jeho dýchání a hmatnost tepu.
 9. Aktivujte zdravotnickou záchrannou službu.

Pokud si však chcete být 100% jistí, že budete vždy připraveni poskytnou správnou první pomoc, můžete využít kurz první pomoci. S Klubem pevného zdraví máte navíc slevu 15 % na kurzy první pomoci od společnosti PrPom.

Mohlo by vás zajímat

zdrava_strava_

Zlepšete svůj životní styl

Ve spolupráci s partnerem Klubu pevného zdraví Chci jíst lépe jsme pro vás připravili malé tipy stravovacího režimu, které by mohly prospěšně ovlivnit váš životní styl, abyste se v novém roce cítili lépe. A pokud

běh-cvičení

Začnete s cvičením již dnes

Ve spolupráci s partnerem Klubu pevného zdraví fitness Contours (speciální posilovna jen pro ženy) jsme pro vás připravili dávku motivace do nového roku. Ráda byste začala pravidelně cvičit, zlepšila svou kondici a nevíte jak na to? Je pár

mikuláš

80 VÁNOČNÍCH VÝHER

Blíží se prosinec a s ním i časy svátků. Nezmeškejte naše čtyři velké vánoční soutěže, které pro vás chystáme ve spolupráci s partnery Klubu pevného zdraví. Ceny jsou opravdu zajímavé. Můžete vyhrát