Rekordní dentální hygiena: limit byl dvakrát navýšen, přesto je po 10 týdnech vyčerpán

Rekordních 60 tisíc klientů získalo od začátku roku od VZP příspěvek na dentální hygienu. To je o 28 % více než za celý rok 2013, kdy pojišťovna nabízela tento příspěvek naposledy. Celkem letos VZP vyplatila zájemcům o uvedený benefit 50 milionů korun. Nejde přitom o péči, na jejíž úhradu z veřejného zdravotního pojištění by měli lidé nárok – pojišťovna ji svým klientům nabídla z vlastní vůle jako bonus, a to až do vyčerpání finančního limitu. Ten byl správní radou po dvojím navýšení stanoven právě na 50 milionů. VZP už proto tento mimořádně úspěšný preventivní program zastavila.

Původní limit, při němž by měl být program ukončen, byl stanoven na 6 milionů korun. Cílem bylo ověřit, zda budou lidé o dentální hygienu stát. Ukázalo se, že zájem je obrovský. Proto už 25. ledna přidala správní rada dalších 14 milionů a limit byl navýšen na 20 milionů korun. Zájem však nadále rostl a 29. 2. tak přišlo další navýšení, tentokrát o 30 milionů na 50 milionů korun.

Tato částka byla zároveň stanovena jako konečná. Další a další navyšování by už nutně muselo být na úkor zájemců o jiné příspěvky. Z rozpočtu na prevenci se totiž kromě dentální hygieny platí např. i příspěvky nemocným dětem s bezlepkovou dietou, příspěvky diabetikům na testovací proužky či dezinfekční přípravky, příspěvky těhotným na tzv. screening Downova syndromu, příspěvky na všechna možná očkování nehrazená z pojištění (klíšťová encefalitida, žloutenka, meningokok, chřipka, rotaviry…) a řada dalších preventivních aktivit, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Zájem o příspěvek na dentální hygienu nicméně dovedl správní radu VZP k tomu, že v příštích měsících zváží, zda by nebylo vhodné jeho obnovení alespoň pro některé skupiny pojištěnců (např. pro těhotné ženy, děti apod.). Pojišťovna o tom případně bude své klienty neprodleně informovat.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí