Tři kroky ke správné domácí péči o zuby a dásně

Nejčastějšími problémy Čechů, souvisejícími s ústním zdravím, jsou zažloutlé zuby a krvácení dásní. A není divu, když 33 % z nás při čištění zubů zcela ignoruje mezizubní prostory! Stav zubů a dásní přitom prokazatelně ovlivňuje i naše celkové zdraví. Jak tedy vypadá správná ústní domácí péče?

Studie, která mapovala chování Čechů v oblasti péče o ústní zdraví (studii realizovala společnost Ipsos pro Philips Sonicare v dubnu 2022), odhalila hned několik zajímavostí. Pozitivní je třeba to, že si 94 % z nás čistí zuby alespoň jednou denně nebo, že skoro všichni rodiče (96 %) berou alespoň jednou za rok své dítě na prevenci k zubnímu lékaři. Varující ale je, že si třetina lidí vůbec nečistí mezizubní prostory. Hlavními důvody jsou lenost a pocit, že zubům a dásním postačí ke zdraví jen klasický kartáček. Což ale není pravda, naopak je téměř jisté, že jeden ze dvou nejčastějších ústních problémů – krvácení dásní – je způsoben tím, že se nám na dásních mezi zuby hromadí plak.

Plak ovšem způsobuje zubní kazy, záněty dásní a parodontitidu, které při nedostatečném ošetření přispívají ke vzniku cukrovky, srdečních onemocnění, respiračních chorob, některých typů rakoviny a mají negativní vliv i na těhotenství. Podle Světové dentální federace existuje jednoduché řešení: věnovat zubům a dásním pravidelnou a správnou domácí péči, chodit na preventivní prohlídky a omezit příjem cukrů. Pojďte si tedy zopakovat tři základní kroky, kterými udržíte své zuby a dásně ve skvělé kondici.

1. krok: Začněte mezizubními prostory

Odborníci doporučují začínat večerní hygienu právě čištěním mezizubních prostor. Jednak proto, aby vás po vyčištění zubů klasickým kartáčkem už nepřepadla lenost a nerozhodli jste se mezizubní prostory vynechat. A také proto, že vyčištěný plak z mezizubních prostor často ulpívá i na ploškách zubů, odkud jej pak odstraníte při klasickém čištění. Navíc u lidí používajících sonický kartáček umožňují vyčištěné mezizubní prostory lepší dočištění a okysličení těchto prostor díky dynamické vlně.

Pokud vás nebaví střídat různé velikosti mezizubních kartáčků, nebo vám práce s mezizubním kartáčkem nebo dentální nití přijde moc pracná, zkuste ústní sprchu. Máte fixní rovnátka, můstky nebo zubní implantáty? Ústní sprchu budete milovat o to víc!

ovesná kaše

2. krok: Pokračujte klasickým čištěním

Po vyčištění mezizubních prostor nastává čas na běžné čištění zubů. Jestli si chcete usnadnit práci, přejděte z manuálního na sonický kartáček. Zatímco ultra měkkým manuálním kartáčkem odstraníte plak ze zubů a dásní až po přibližně dvanácti minutách, sonický kartáček zvládne výrazně rychleji. Navíc dokáže ohlídat, jestli na něj při čištění moc netlačíte, nebo jste nějaké místo nevynechali. A automaticky vás upozorní, když budete něco dělat špatně.

3. krok: Nezapomeňte na jazyk

I když by se mohlo zdát, že vyčištěním zubů a mezizubních prostor domácí péče končí, není to tak. Součástí pravidelné ústní hygieny by mělo být i čištění jazyka, respektive odstranění bakterií, odumřelé tkáně, toxinů, zbytků jídla a slin z jazyka. Právě ty mohou za zápach z úst a je třeba s nimi šetrně zatočit. Můžete buďto dvakrát až třikrát týdně použít škrabku na jazyk, nebo opět důvěřovat sonické technologii a pořídit si speciální hlavici na hygienu jazyka. Hlavice plak velmi jemně naruší, čímž prospívá k pravidelné obnově sliznice jazyka, a můžete ji používat denně.

Pravidelné návštěvy v zubní ordinaci

Nezapomínejte alespoň 1x za rok přijít k vašemu zubnímu lékaři na preventivní prohlídku a také si pravidelně dopřejte péči na dentální hygieně.

Na sonické zubní kartáčky Philips Sonicare nezapomeňte uplatnit slevu 15 % pro členy Klubu pevného zdraví.

Podklady k článku dodal Ondřej Chyla ze společnosti Philips Česká republika.

adventní svícen

Připravte se s námi na Vánoce

Advent je doba očekávání a příprav na Vánoce. V neděli 27. listopadu zapálíme první svíčku na adventním věnci a pak každou neděli jednu další. Tuto tradici s adventním věncem známe jistě všichni, ale víte, proč se

RYOR čištění pleti

Jak pečovat o oční okolí?

Oční okolí je jedna z nejcitlivějších partií těla. Je nutné vybírat šetrné přípravky a šetrným způsobem je i aplikovat. Naštěstí víme jak na to. Prevence je vždy jednodušší Kůže není jen

Jelínek postel zdravé prostředí doma

5 tipů, jak si doma vytvořit zdravé a příjemné prostředí

Loňskou zimu jsme strávili kvůli pandemii Covid-19 převážně doma. Zavřely se dveře mnoha obchodů, restaurací a ustaly kulturní akce. Kdo mohl, pracoval na home office nebo měl volno. O to víc jsme si uvědomili, jak je důležité vytvořit si domácí pohodu. Rozloučili jsme se s