Vyšetření došlapu chodidla a klenby nohy

Každá bolest těla má svoji příčinu. Důvod, který ne vždy je přímo v místě bolesti, či bolest, která je následkem špatného fungování těla. A proto léčba následků akutních obtíží, se často míjí dlouhodobým účinkem a obtíže se v intervale vrací a způsobují chronické změny na těle. Orgány a klouby se deformují, chřadnou a opotřebovávají se.

Proto je při správné terapii zapotřebí se zabývat příčinou, nacházet možnosti jak tělu pomoci, a zajistit korekci chyb, abychom mohli odstranit bolesti natrvalo.

Náš pohybový aparát, kosti, klouby, vazy a svaly reagují na polohu těla a jeho pohyb. V případě špatně vycentrované osy nosného kloubu či v případě, kdy tělo je zatíženo nadměrnými otřesy, tvrdými dopady při chůzi, se projeví bolest a deformace na osových orgánech, tedy kolenou, kyčlích, zádech a až bolestmi hlavy. Neodpružený dopad chodidla přenese tvrdou vibraci na svaly zad, které je musí chránit před otřesy, a tím se napětí projeví na svalech mezi krkem a hlavou a způsobí bolesti hlavy. Až tak vysoko se tvrdý a zborcený došlap chodidla může přenést.

Je dobré zjistit, jakým způsobem se vaše noha opírá do chodidla, zda se nepropadá podélná, případně příčná klenba, a zda tím netrpí svaly plosky s následným vznikem patních ostruh či vbočených palců. Zároveň vyšetření dynamiky chůze, dopadu nohy a jejího odvalu ukáže, jak se zátěž přenáší v ose výš. Výše do těla na kolena, kde díky nestabilnímu a decentrovanému hleznu (kotníku) se odírají styčné plochy kolenního kloubu, včetně menisků více, než je zdrávo. Koleno se následně brání zánětem, bolestí a při déletrvajícím působení i artrózou.

výběr stélky do bot

Padá-li klenba nohy, či máte bolestivý došlap a odraz vám neumožňuje kvalitně zatížit svalstvo nohy, přenese se bolest do vnitřní strany kyčelního kloubu, třísla či SI skloubení (bolesti v kříži a bedrech). Toto vše zjistí teprve až dynamické měření přenosu sil a tlaků během krokové fáze chodidla.

Dobré vyšetření nám včas pomůže odhalit nebezpečí, respektive při již prokázaném problému nám vyšetření ukáže, jak a kde je potřeba chodidlo vypodložit, podepřít, srovnat do osy nebo odlehčit. K tomu slouží individuálně zpracovatelné stélky na míru. Jakýsi odlitek vašeho chodidla, který zafixuje nohu do správné polohy při došlapu a stoji. Ta úleva stojí za to!

Nyní si již dokážete sami vyhodnotit, zda za vašimi obtížemi s pohybovým aparátem může být zřetězený problém od nohou.

Aktuálně můžete jako členové Klubu pevného zdraví VZP využít slevu 50 % na vyšetření na speciální tensobarické desce a slevu 20 % na ostatní služby. Odnesete si od nás trojrozměrný graf zatížení nohy a jednotlivé hodnoty v místech kontaktu. Specializovaný personál vám podá vysvětlení a doporučí způsob nápravy.

Autor článku: Fyziotoncar

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na