VZP přispěla na speciální očkovací program proti žloutence už více než 750 klientům

Už více než 750 klientů využilo během čtrnácti dnů příspěvek na speciální očkování proti žloutence typu A. VZP přispívá dětem od 2 do 4 let na vakcínu částkou až 1 000 korun, což pokryje jak cenu vakcíny, tak i její aplikaci.

Podle lékařských statistik roste počet nakažených plynule už od roku 2011 a ani letošek není žádnou výjimkou. Očkování chrání proti nemoci několik let a pomůže tak předškolákům v období, kdy nastupují do prvních dětských kolektivů.

Největší zájem o speciální očkování proti žloutence zatím letos projevili klienti VZP ve Středočeském, Ústeckém a Jihomoravském kraji. Naopak nejmenší zájem byl ve Zlínském kraji a v olomouckém regionu. Přesný počet klientů, kteří v jednotlivých regionech využili nabídnutý příspěvek na očkování, ukazuje následující tabulka.

Žloutenka neboli hepatitida se vyskytuje v několika typech, z nichž nejčastější jsou typy A, B a C. Hepatitida typu A je infekční onemocnění postihující játra a je popisována jako „nemoc špinavých rukou“. Postihuje především děti a mladé lidi, nakazit se ovšem může i dospělý člověk, zejména pokud se dostane např. do zemí s nižším hygienickým standardem.

Onemocnění se šíří nejvíce tzv. fekálně-orální cestou. Virus může být přenesen na druhou osobu znečistěnýma rukama při nedostatečném mytí, hlavně po použití WC, nebo prostřednictvím kontaminovaných potravin a předmětů. Projeví se dva až sedm týdnů od nákazy.

Nejúčinnější ochranou proti tomuto onemocnění je očkování. Nyní mohou rodiče využít preventivní program VZP ČR a získat od 1. 8. 2015 pro děti od 2 do 4 let (3 roky + 364 dní) příspěvek až 1 000 korun na očkování proti žloutence typu A. Tento speciální voucherový program potrvá do 30. 11. 2015 nebo do vyčerpání stanoveného limitu.

Na očkování přispívá VZP v rámci programů prevence svým klientům už řadu let částkou 500 korun, kterou mohou čerpat jak dospělí, tak děti.

Podmínkou pro získání příspěvků je členství v Klubu pevného zdraví.