Zanedbaný nádor prostaty může zabíjet. VZP nabízí mužům až 2 100 Kč za vyšetření

6. 11. 2017

lékař

Zhoubný nádor prostaty je u mužů v tuzemsku vůbec nejčastějším typem rakoviny. A ze všech onkologických onemocnění představuje pro mužskou část populace třetí nejčastější příčinu úmrtí. Šance na úspěšnou léčbu se výrazně zvyšuje u případů, které se podaří odhalit co nejdříve. Pro mnoho mužů tak může být doslova životně důležité absolvovat ve vhodný čas správné preventivní vyšetření. VZP proto od 1. listopadu spouští pro své klienty exkluzivní bonusový program, ve kterém jim na speciální preventivní prohlídku nabízí příspěvek až 2 100 korun.

Příspěvek mohou využít klienti VZP, kterým už bylo 50 let, ale ještě neoslavili 66. narozeniny. Toto věkové rozpětí bylo vybráno po dohodě s Českou urologickou společností. Podmínkou pro to, aby muž odpovídajícího věku získal na benefit nárok, je dále doporučení lékaře – urologa. Těch je do projektu zapojeno 64 a vybráni byli rovněž odbornou lékařskou společností. Seznam ordinací najdete zde.

Součástí speciální prohlídky bude cílené laboratorní vyšetření moči, rozbor krve na zjištění tzv. prostatického antigenu, ultrazvuková vyšetření a další výkony. Na základě výsledků lékař doporučí pacientovi další postup.

Protože takové preventivní vyšetření doposud nemůže být vzhledem k platné legislativě hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, zaplatí za něj nejprve klient v ordinaci ze svého. Lékař mu vystaví potvrzení o vyšetření (voucher) a o uhrazené částce. S těmito doklady pak klient přijde na pobočku pojišťovny, a pokud splňuje všechny formální náležitosti, zašle mu VZP peníze na účet. Částka 2 100 korun by měla pokrýt celé náklady na vyšetření, klienta by tak ve výsledku nemělo stát ani korunu.

Předpokládané celkové náklady, s nimiž VZP na uvedený preventivní program počítá, činí bezmála 5 milionů korun. To umožní vyplatit příspěvek 2 300 mužům. Nabídka trvá nejpozději do 30. 11. 2018, nebude-li dříve dosaženo uvedeného počtu vyšetřených klientů. O tom, zda a v jakém rozsahu bude projekt pokračovat v dalším období, bude rozhodnuto mimo jiné i na základě zkušeností získaných v etapě, která zítra startuje.

Ze strany VZP jde už o třetí příspěvek, který nabízí svým klientům na prevenci nádorových onemocnění. Až pět set korun mohou získat na vyšetření kožních znamének a předejít tak případnému vzniku rakoviny kůže. Dokonce až 2 500 korun pak VZP nabízí na odvykání kouření, které je jedním z významných faktorů pro vznik zhoubných nádorů dýchacího ústrojí. Přehled všech nabízených příspěvků a podmínky pro jejich čerpání najdete zde.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

zpěv

Brno ožije festivalem LIFE!

10. 11. 2017

Ve dnech 10. – 12. listopadu 2017 se na Výstavišti Brno uskuteční jedna z nejvýznamnějších sportovních akcí svého druhu ve střední Evropě. Letos poprvé pokračování »

fitness

Litex aerobic show opět v Litomyšli