Zformujte si postavu pomocí pilates

Rozhodujete se, jakému sportu či sportovní aktivitě se věnovat? Volbou může být pilates – cvičení, které vám procvičí svaly, zpevní a zformuje postavu. VZP vám navíc na tuto aktivitu dá příspěvek až 500 korun.

Pilates je cvičební program, který rovnoměrně posiluje svaly a zlepšuje držení těla. Slučuje prvky rehabilitačního cvičení a východních cvičebních technik, jako je například jóga, tai-chi nebo chi-kung, které propojují tělo a mysl v jeden celek.

Proč zvolit právě pilates

I přesto, že je tento cvičební program poměrně náročný, lze ho doporučit všem věkovým skupinám i lidem, kteří se teprve chtějí dostat do kondice. Díky této metodě cvičení se naučíte svému tělu naslouchat, vnímat ho a správně ovládat. Zlepšíte držení těla, změníte chůzi i pohyby, zpevníte a  opticky zeštíhlíte svou postavu.

Jaký je princip cvičení

Základem tohoto cvičení je správné dýchání a správná práce centra síly, které se nachází v oblasti pánve a dolní části břicha. K pilates neodmyslitelně patří rovněž přesnost a kontrola. U tohoto cvičení není důležitá jen konečná fáze cviku, ale především jeho provedení, přesnost, soustředění a  plynulost. Nesprávně provedené cviky mohou ovlivnit jak váš výsledek, tak i zdravotní stav. Proto byste neměli přeceňovat své síly, ale cvičit s rozmyslem a pod vedením zkušeného instruktora.

Dýchání

Dýchání má být dynamické a pravidelné. V žádném případě nezadržujte dech. Pro mnohé může být toto dýchání obtížné, jelikož v běžném životě dýcháme nedostatečně. Nadechujte se nosem, vydechujte ústy. Při dýchání držte břicho zpevněné, při výdechu přitáhněte pupek k páteři, při nádechu otvírejte hrudník do strany.

Přesnost

Je důležité dobře se seznámit s každým cvikem, neboť každá fáze pohybu má svůj smysl. Důraz se klade na malý počet správně provedených cviků.

Kontrola

Posilování svalů je účinné jen tehdy, vykonáváte-li pohyby přesně, plynule a uvolněně v přirozeném rozsahu těla. Předchází se tím zranění.

Plynulost

Kvalita cvičení spočívá v plynulém přechodu z jednoho pohybu do dalšího. Každý cvik má přesný bod, kde začíná a kde končí. Důležitá je rovněž plynulá a logická návaznost cviků.

Jak často byste měli cvičit

Pilates je hodně individuální cvičení, postupujte při něm proto s rozvahou a nepřeceňujte své síly. Pokud budete chodit 2–3x týdně, je to optimální varianta. S každou novou lekcí se učíte nové cviky, obvykle po 4–8 lekcích se naučíte správně ovládat svaly centra síly. Poté s instruktorem přidáváte další cviky, zvyšujete jejich náročnost a zdokonalujete jejich provedení. Pokud byste měli pocit, že máte ještě hodně nedostatků, nenechte se odradit, pilates metoda se nedá nacvičit za pár hodin.

Co můžete od tohoto cvičení očekávat

  • Protažení a posílení ochablého svalstva
  • Protažení zkrácených svalů
  • Pevnější a štíhlejší tělo
  • Zlepšení dýchání, podporu životně důležitých orgánů a lepší prokrvení těla
  • Zmírnění nebo odstranění vadného držení těla, svalových dysbalancí, bolestí zad
  • Zlepšení psychické i fyzické rovnováhy

Co si vzít na první hodinu s sebou

Na lekci pilates nepotřebujete žádnou speciální výstroj. Bohatě vám postačí pohodlný oděv na cvičení, který vás nikde nebude stahovat a ve kterém se budete moci bez problémů protahovat. Sportovní boty na hodiny nepotřebujete, jelikož se cviky provádí bosky na podložkách. V případě, že by vám to bylo nepříjemné, můžete cvičit v lehkých sálových teniskách.

Informace navíc