Žloutenky přibývá, VZP přispěla na očkování už 1 100 klientům

Už 1 100 klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny využilo za první čtvrtletí letošního roku příspěvek na očkování proti žloutence. Nabídka VZP, která na vakcínu přispívá částkou až 500 korun, nabývá na významu v souvislosti s rostoucím počtem nakažených lidí. Podle dat z Národního zdravotnického informačního systému nakažených už třetím rokem přibývá a vše nasvědčuje tomu, že letošek nebude výjimkou.

Největší zájem o očkování zatím letos projevili klienti VZP ze středních Čech, z Prahy a z Ústeckého kraje. Naopak nejmenší zájem byl na Karlovarsku, v Moravskoslezském kraji a v olomouckém regionu. Přesný počet klientů, kteří v jednotlivých regionech využili nabídnutý příspěvek na očkování, ukazuje následující tabulka. Uvedeny jsou v ní i vyplacené částky.

Kraj Počet klientů Částka v Kč
Praha 162 81 000
Středočeský kraj 183 91 500
Jihočeský kraj 65 32 500
Plzeňský kraj 39 19 500
Karlovarský kraj 20 10 000
Ústecký kraj 122 61 000
Liberecký kraj 59 29 500
Královéhradecký kraj 58 29 000
Pardubický kraj 71 35 500
Vysočina 76 38 000
Jihomoravský kraj 115 57 500
Olomoucký kraj 38 19 000
Moravskoslezský kraj 30 15 000
Zlínský kraj 62 31 000
CELKEM 1 100 550 000

Posuzováno podle věkových skupin, vyplatila zatím VZP největší počet příspěvků na očkování dětí od 2 do 6 let. Jejich rodiče si ho vyzvedli celkem 590krát, což je víc než polovina všech případů.

Oproti loňsku je letos získání příspěvku snazší. Zatímco loni musel klient nejprve na pobočku pojišťovny pro voucher, který si pak musel od lékaře nechat při očkování potvrdit a poté se opět vrátit na pracoviště VZP, letos jedna taková cesta odpadá. Stačí, když klient přinese od lékaře potvrzení o nákupu a aplikaci vakcíny a peníze mu mohou být vyplaceny. Podmínkou je pouze to, že musí být členem Klubu pevného zdraví VZP, jímž se ovšem může stát přímo na pobočce.

Z údajů z Národního zdravotnického informačního systému vyplývá, že zatímco v roce 2011 bylo v Česku 264 případů žloutenky typu A, o rok později už jich bylo 284 a loni dokonce 348. Letos za první čtvrtletí už lékaři zaznamenali 102 nemocných.

Nákaza virem žloutenky typu A, která bývá někdy označována jako nemoc špinavých rukou, hrozí hlavně v hromadné dopravě a na veřejných záchodcích, v nákupních centrech, kinech, na poštách a v jiných prostorách s větším nahromaděním lidí. Riziko přenosu viru je vysoké v dětských kolektivech, ve školkách a školách. Závažnost nemoci stoupá s věkem. Vyřadí člověka z aktivního života i na několik měsíců, nemocný musí držet dietu a vyhnout se fyzické zátěži.

Ke staženíKe stažení: Žloutenka (wav, 6,2 MB)
(pro stažení klikněte na odkaz pravým tlačítkem myši a klikněte na uložit jako)

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

pozor_

Jak požádat o příspěvek v době epidemie COVID-19?

I když jsou pobočky VZP dočasně uzavřeny, naši klienti o příspěvky z fondu prevence nepřijdou. Žádosti je možno podat elektronicky. O příspěvek z fondu prevence je možné žádat elektronicky přes e-mailovou adresu vaší pobočky, která byla mimo jiné dočasně