Zrak – brýle v průběhu života

Zrak je jedním z pěti základních smyslů člověka, kterým vnímáme svět a lidi kolem nás. Zdravý zrak je proto velmi důležitý a stejně tak je důležité se o něj dobře starat.

Vyšetření zraku

Jako u všeho je pro naše zdraví nejdůležitější prevence, proto je potřeba pravidelně chodit na vyšetření zraku. Jedním z onemocnění, které lze při vyšetření zjistit, je šedý zákal neboli katarakta. Lze ho řešit chirurgicky s následným výběrem brýlové korekce v oční optice. Šedý zákal obvykle znamená postupné snižování elasticity a transparence oční čočky s přibývajícím věkem. Ale může jít i o patologickou změnu.

Ve světě je katarakta z 50 % příčinou slepoty, incidence se odhaduje na zhruba 20 miliónů lidí ročně, kteří ztratí zrak. Pokud jde o fyziologický proces, je katarakta procesem stárnutí. Mezi rizikové faktory patří zvýšená expozice UV paprskům, výživa, cukrovka, vysoký krevní tlak a oxidativní procesy (kouření, alkoholismus). Katarakty rozlišujeme podle etiologie, lokalizace, vývojového stadia a doby vzniku.

Příčinou zkalení oční čočky mohou být i traumata, léky či otravy. V 90 % případů jsou příčinou změny související s věkem. Jedinou možností řešení je chirurgické odstranění zkalené čočky a její náhrada implantovanou nitrooční čočkou monofokální nebo multifokální.

měření zraku

Ochrana zraku

V měsících, které jsou ve znamení vyššího výskytu slunečního záření, je nutná ochrana vašeho zraku kvalitními slunečními brýlemi s UV-A a UV-B vrstvou. Uspokojení zvýšených nároků na kvalitu vidění lze rozšířit i o polarizační vrstvu. Nejen designovou záležitostí jsou různé druhy zrcadlovek s fotochromatickou technologií. Pro potřeby dioptrických brýlových čoček doporučujeme zvolit Transitions, která reaguje na UV-světlo. Certifikovaná ochrana zraku je důležitá zejména pro řidiče. Byla vyvinuta specializovaná vrstva proti modrofialovému světlu Crizal Prevencia.

V dětském věku je ochrana zraku proti zvýšenému slunečnímu svitu komplikovanější. V prvních letech života probíhá vývoj zraku, který potřebuje dobrý světelný podnět. Takže kvalitní sluneční brýle pro děti bychom měli použít v místech s exponovaným slunečním zářením (vodní hladina, hory). Bez kvalitní ochrany zraku před škodlivými UV paprsky může dojít k poškození vašich očí. Při vyšší expozici dochází k zánětu spojivek, případně ke ztrátě průhlednosti rohovky.

Chronické působení slunečního záření může navodit i šedý zákal čočky (katarakta) a objevuje se tak ztráta zrakové ostrosti. Při absenci čočky, nebo po operativní náhradě vlastní čočky umělou, je možný průnik UV záření až do nejhlubších částí oka a poškodit tak sítnici.

Multifokály

Existují určité periody života typické pro refrakční dioptrické vady. Zrak se s věkem mění. Avilo Medioptik s.r.o. je připravena poskytnout komplexní péči i pro klienty ve věku, kdy jejich zrak vyžaduje korekci brýlemi s rozdílnými dioptriemi na dálku a na blízko.

optika

Velmi elegantním řešením je korekce multifokálními brýlovými čočkami, které poskytují komfortní kvalitu vidění na všechny vzdálenosti. Není nutné mít více brýlí na korekci, tj. jedny na dálku (na řízení, na televizi, do divadla), druhé na střední vzdálenost (počítač, tablet) a třetí na čtení (noviny, mobil). Ovšem při dlouhodobější, časově náročnější práci na určitou vzdálenost (např. čtení knihy) poskytují lepší komfort uživateli brýle monofokální (tj. pouze na jednu vzdálenost).

V laboratořích francouzské firmy Essilor vyvinuli jejich odborníci před 65 lety specializovaný systém korekce kombinovaných refrakčních vad. Jsou tedy vynálezci multifokální brýlové čočky. Rovněž máme řešení pro začínající presbyopy, tj. klienty, kteří přicházejí pro své první brýle na čtení. U dioptrických hodnot do blízka se nabízí komplexní řešení pro vidění na PC (tj. střední vzdálenost) a zároveň na čtení brýlovými čočkami Eyezen.

Náš tip

Členové Klubu pevného zdraví VZP získají slevu 10 % na nákup kompletních dioptrických brýlí v optikách Avilo Medioptik.

Autor článku: Avilo Medoptik

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na