5 tipů, jak si doma vytvořit zdravé a příjemné prostředí

Loňskou zimu jsme strávili kvůli pandemii Covid-19 převážně doma. Zavřely se dveře mnoha obchodů, restaurací a ustaly kulturní akce. Kdo mohl, pracoval na home office nebo měl volno. O to víc jsme si uvědomili, jak je důležité vytvořit si domácí pohodu. Rozloučili jsme se s posledními teplými dny, vytáhli jsme vlněné ponožky, hrnek na kakao, vonné svíčky a knížky. Bylo proto obzvlášť důležité vytvořit si příjemné a zdravé prostředí. Na co tedy myslet, abychom se doma cítili co nejlépe? Podívejte se na 5 jednoduchých tipů, jak budovat zdravé bydlení.

1. Přírodní materiály jsou základ

Dřevo působí velmi příznivě na lidskou psychiku. Podobně jako ostatní přírodní materiály, např. kámen či ratan. Tyto prvky navíc hezky zútulní interiér. Zaměřte se proto na přírodní nábytek i dekorace. Dřevěný nábytek z masivu je příjemný na dotek i na pohled, voní a má spoustu zdravotních benefitů.

Vyhněte se, pokud je to možné, nábytku z dřevotřísky, obsahuje velké množství těkavých organických látek (VOC – viz níže), což jsou nejrůznější chemické směsi lepidel, barev a laků, včetně formaldehydu, které se postupně uvolňují do ovzduší. Tyto nebezpečné sloučeniny mohou dlouhodobě poškozovat lidské zdraví. Raději se tedy zaměřte na kvalitní dřevěný nábytek, který přináší radost místo zdravotních problémů.

jelínek zdravé a příjemné prostředí 

2. Udělejte si prostor

Čím víc prostoru si kolem sebe uděláte, tím se budete cítit lépe. Vybudujte si dostatek místa mezi podlahou a stropem a nepřehánějte to s dekoracemi, aby nevznikl dojem „přeplácanosti“. V interiéru kombinujte dřevo, kov, sklo, beton či výrobky na bázi dřeva, které splňují emisní třídu E0, E1 či CARB. Vzdušný interiér s přírodními materiály působí čistě, elegantně a budete se v něm cítit dobře.

3. Světlo a biorytmy

Během dne nezapomínejte na dostatek denního světla. Roztáhněte závěsy či žaluzie a pusťte do pokoje co nejvíc slunce. Nastartujete tak svou pracovní aktivitu a energii. V pozdních odpoledních a večerních hodinách se naopak obklopte příjemným a uklidňujícím teplým světlem s barevnou teplotou kolem 2500 K. Nedráždí oči tak jako modré zářiče monitorů, televizí a mobilů a připravuje tělo na zklidnění a spánek.

Na to, zda se člověk vzbudí ráno čilý a odpočatý, má rozhodující vliv volba správné matrace. Důležité je správné podepření těla při spánku, proto si vybírejte pečlivě.

jelínek zdravé a příjemné prostředí  

4. Čistý vzduch

Pravidelné větrání a výměna vzduchu jsou velmi důležité pro zdravé prostředí.  Výměna vzduchu v místnostech je nutná, a to nejen kvůli rostoucí koncentraci formaldehydu, který se například objevuje v dřevotřískovém nábytku, podlahách, kobercích či závěsech, ale i CO2 a dalších látek.

Otevřete párkrát za den alespoň na 5 minut okno dokořán a pořádně si vyvětrejte. Čerstvý vzduch vás navíc osvěží, povzbudí a může vám dodat více energie než šálek kávy.

5. Pořiďte si rostliny

Rostliny dotvoří interiér, čistí vzduch, působí skvěle na naši psychickou pohodu, a navíc pohlcují škodlivé látky včetně formaldehydu. Mezi takové patří například chryzantémy, gerbery, draceny, palmy, fíkusy, filodendrony či například ledviníky.

 

Na co nezapomenout při zařizování či obměně interiéru

  • Dřevo. Vybírejte primárně nábytek z masivního dřeva, kombinujte jej s kovovými, skleněnými a betonovými prvky nebo s materiály na bázi dřeva.
  • Světlo. Během dne pusťte do interiéru co nejvíc slunce a denního světla. V noci se obklopte teplým světlem a minimalizujte modré světlo z monitorů, mobilních telefonů a televize). Vypěstujte si zdravé spánkové návyky a budete se probouzet odpočatí a fit. 
  • Vzdušnost. Nepřeplácejte své bydlení doplňky, nechce si co nejvíce místa.
  • Čistý vzduch. Větrejte tak často, jak je to možné. Otevřete párkrát za den alespoň na 5 minut okno dokořán a pořádně si vyvětrejte. V místnostech nekuřte.
  • Rostliny. Pohlcují CO2 a další škodlivé látky
jelínek zdravé a příjemné prostředí 

VOC – těkavé organické látky

VOC je organická sloučenina látek, které mohou poškozovat lidské zdraví. Přítomnost těchto látek může vyvolávat různé alergie, respirační potíže a problémy s imunitou u dětí. V nábytkářském sektoru mezi nimi dominuje formaldehyd. Mnohočetné využití našel při výrobě plastů, lepidel, kosmetiky, dezinfekce a textilu, přičemž ¼ jeho produkce připadá na výrobu lepidla na dřevo.

Podklady pro článek dodala Ing. Tereza Kálnayová ze společnosti Jelínek, s. r. o.

Mohlo by vás zajímat

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na

Karcher zdravá domácnost

Zdravá domácnost

Ve zdravém těle zdravý duch… a ve zdravém domově zdravý člověk. Péče o prostředí, ve kterém žijete, má vliv na vaše zdraví. Věděli jste, že i úklid může být zdravý a udržitelný s ohledem na životní prostředí?

Asklepion Plastika víček

Plastika víček – vy ji ještě nemáte?

Populární ošetření s wow efektem vás omladí a má i zdravotní benefity Absolvovat plastickou operaci horních i dolních víček dnes patří k nejběžnějším estetickým chirurgickým výkonům. Výsledky jsou