6 rad, jak si užít léto a nepřibrat

Léto a čas dovolených patří stejně jako vánoční svátky do rizikového období, kdy lidé obvykle přiberou kila navíc. Důvodem často nebývá pouhý týden na dovolené, jenž by zavinil radikální zvýšení váhy, ale jde o způsob prožití celého léta, které je plné lákadel v podobě zmrzlin, grilování, popíjení na zahrádkách a ponocování. Užijte si tohle i každé další léto zdravě a bez kil navíc. Stačí řídit se několika základními pravidly.

1. Pravidelně se stravujte i o prázdninách

Letní vedra a celodenní výlety narušují pravidelnost ve stravování. Nejčastější chybou je vynechávání jídla přes den, které vede k večernímu přejídání. Běžný, ale nikoli vhodný režim na dovolené je „dopřát“ si velkou snídani, abyste celý den vydrželi bez jídla, a vše poté dohnat vydatnou večeří, kterou zapijete ještě několika alkoholickými drinky. Dodržujte raději stejný počet porcí, jak jste zvyklí, a nepřesouvejte většinu jídla do večerních hodin.

2. Hýbejte se

Teplé a dlouhé dny lákají k pobytu venku, ale po pár vyjížďkách či vycházkách se pohyb zase vytrácí. Třeba protože je až moc vedro nebo protože mnohá sportovní centra v létě fungují omezeně. Nechce-li se vám do fitka, nebo je fitko zavřené, vydejte se na procházku v ostřejším tempu, zaplavejte si, najděte si on-line cvičení apod. Dovolenou si naplánujte aktivně, ležení u vody prokládejte výlety, plaváním nebo jinými sporty. Pokud rádi cvičíte ve skupině, můžete využít i on‑line cvičení se STOBem. Výhodou je, že můžete cvičit odkudkoli.

3. S alkoholem opatrně

K létu patří často i alkohol. Ten má ale opravdu nemálo kalorií, a navíc s rostoucím promile klesá naše stravovací morálka a sebeovládání.

stob chůze

4. Mlsejte s rozumem a vyzkoušejte mindful eating

Dezerty, zmrzliny, ledová káva a další „osvěžovače“ k létu prostě patří. Dejte přednost chlazenému ovoci nebo třeba tvarohové zmrzlině. Dopřát si občas můžete i klasické dezerty, ale hlídejte si množství a kvalitu. K ochutnání a uspokojení chuťových pohárků stačí jen pár soust, poté intenzita vnímání chuti klesá. Vyzkoušejte koncept mindful eating – jezte pomalu a vnímejte jídlo opravdu všemi smysly.

stob chůze

5. Jezte sezónně, lokálně a střídmě

Zimní nářky, že nám chybí čerstvé ovoce a zelenina, jsou pryč, a tak využijte léto k budování důležitého návyku – zelenina na půl talíře. Během dovolené experimentujte, objevujte nové chutě, kombinace, pokrmy i potraviny, které mohou obohatit váš jídelníček po celý rok. Vybírejte ideálně z lokální nabídky surovin, ať jste kdekoliv. U moře si dopřejte ryby, dary moře, olivový olej a vždy a všude zeleninu.

6. Nezapomínejte na hlavní smysl dovolené

Tím je odpočinek, smysluplně a v dobré náladě strávený čas s rodinou i přáteli a načerpání síly na nadcházející období. Buďte i v létě přiměřeně rozumní a všímaví, ať je vám dobře na dovolené i po ní! Využijte slunečných dnů k načerpání nové inspirace pro zdravé hubnutí či změnu životního stylu a zúčastněte se Letní školy hubnutí STOB.

Členové Klubu pevného zdraví navíc mohou využít slevu 10 % na kurzy zdravého hubnutí, semináře i pomůcky na hubnutí.

Podklady k článku dodala Ing. Hana Pávková Málková ze společnosti STOB.

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na