8 rad, jak se po dovolené vrátit zpět do zdravého režimu

1. Začněte den v klidu, krátkým protažením a nutričně vyváženou snídaní

Rána na dovolené jsou většinou klidná a doprovází je dlouhá snídaně. Někdo dokonce zvládne vyrazit na procházku, kratší běh nebo si zacvičí jógu. V každodenním všedním shonu to pokaždé realizovat nejde, ale zkuste si osvojit aspoň pár rituálů – můžete se po probuzení krátce protáhnout nebo zařadit pětiminutovou jógovou sestavu.

Na snídani si udělejte čas, ideálně posnídejte v klidu doma s rodinou či partnerem. Co si dát ke snídani, aby byla nutričně vyvážená a příjemně vás zasytila?

2. Pokud míváte hlad, přibalte si do práce svačinku

Jestliže vám snídaně a oběd k pocitu sytosti nestačí, vezměte si z domova svačinu. Pokud chystáte svačinu dětem, je to jen minutka navíc připravit ji i sobě. Případně si kupte vhodnou svačinu po cestě do práce (například neochucený kefír a kousek ovoce nebo kousek celozrnného pečiva a cottage). Inspirujte se recepty na zdravé svačinky v e-booku Svačím zdravě se STOBem.

3. Chcete mít oběd pod kontrolou? Připravte si vlastní do krabičky

Není-li nabídka restaurací v okolí vašeho pracoviště úplně ideální, připravte si raději oběd sami. Příprava některých jídel zabere opravdu jen pár minut, osvědčenou rychlovkou je například kuskus s tuňákem a zeleninou.

ovesná kaše

4. Pro případ nouze si vytvořte železnou zásobu

Přineste si do kanceláře trvanlivé potraviny, které poslouží jako vhodná svačinka, když si zapomenete jídlo přinést z domova. Může to být kvalitní proteinová tyčinka, celozrnné sušenky, ořechy, knäckebrot nebo sušené maso. Pokud nestihnete teplý oběd, dobře může posloužit tuňákový salát v konzervě.

5. Naplánujte si, co budete jíst

Rozplánujte si, co budete následující den jíst. Plánování jídelníčku vám pomůže předejít tomu, že si koupíte po obědě dortík jenom proto, že jdete okolo cukrárny.

těstovinový salát

6. Odchodem z práce to nekončí

Chodíte z práce unavení, hladoví a následně vypleníte ledničku? Pak něco děláte špatně. Pokud bude váš jídelníček v průběhu dne vyvážený, nemělo by se vám stát, že z práce přijdete vyhladovělí a sníte vše, co vám přijde pod ruku. Připravte si nutričně vyváženou večeři a vyvarujte se večerního mlsání. Inspirujte se letními lehkými jídly a připravte si například těstovinový salát s uzenou makrelou.

7. Zařaďte do svého života pravidelný pohyb

Na dovolené jste se pravděpodobně věnovali i nějaké pohybové aktivitě, pokračujte v tom i po návratu domů. Každý si určitě volnou půlhodinku několikrát do týdne dokáže vyhradit. Najděte si takový druh pohybu, který vás bude bavit – jen tak u něj vydržíte.

8. Odpočívejte a spěte dostatečně i doma

Pro mnohé znamená dovolená nejen příležitost k cestování a vykročení z denní rutiny, ale především šanci si pořádně odpočinout a konečně dohnat spánkový deficit. Zpět v běžném režimu pak ale bývá spánek opět tím posledním, na co člověk dbá.

Lidé, kteří mají nekvalitní či nedostatečný spánek, jsou více unavení a nedostatek odpočinku si tělo kompenzuje větší chutí k jídlu a přijímáním většího množství energie.

Možná to všechno nepůjde hned a dokonale… a to je v pořádku

Pokud jste během prázdnin skutečně vypadli z jakéhokoliv režimu, navracejte se do něj pomalu a postupně. Nesnažte se být dokonalí. Raději se snažte udělat každý den jednu malou věc o kousíček lépe.

Tak ať je ten návrat po létě co možná nejpříjemnější!

Chcete se po létě pustit do hubnutí? Hubněte s podporou odborníka a skupiny!

Přihlaste se do kurzu STOB a buďte při hubnutí úspěšní. Navíc při tom využijte 10% slevu pro členy Klubu pevného zdraví na kurzy zdravého hubnutí, na semináře i pomůcky na hubnutí.

Podklady k článku dodala Ing. Hana Pávková Málková ze společnosti STOB.