Jak během Vánoc nenabrat zbytečná kila navíc

Vánoční období bývá výzvou pro udržení své váhy a zdravého jídelníčku. Dodržování základních principů ale může podle společnosti STOB (Stop obezitě) pomoci minimalizovat nadbytečný příjem kalorií a prožít Vánoce bez výčitek.

Důležité pravidlo je stravovat se s co nejmenšími odchylkami od běžného režimu. Jezte dostatek zeleniny, zařazujte mléčné výrobky, celozrnné obiloviny apod.

3 hlavní jídla denně

Dodržujte 3 hlavní jídla denně a jestliže jste zvyklí běžně svačit, nevynechávejte ani svačiny. Pokud víte, že vás čeká odpoledne návštěva, kde bude plno jídla, není vhodné předtím úplně vynechat oběd. Když budete hladoví, sníte toho pak podstatně více. Nedržte tedy půsty, ale ani neuzobávejte po celý den.

Talíře plné cukroví samozřejmě nabádají k nevědomému uzobávání, a proto není vhodné je mít stále na očích. Stává se pak snadno, že člověk bezmyšlenkovitě ujídá, kdykoli jde kolem. Plánujte si své jídlo a jezte vědomě tak, že si každý den připravíte talířek s kousky cukroví, které si během dne bez výčitek vychutnáte.

Je třeba mít na paměti, že cukroví je energeticky velmi vydatné a jeden kousek může průměrně obsahovat až 400 kJ. Když si dáte pět takových kousků, vydá už to v podstatě za celý oběd (např. pro hubnoucí ženu).

cukroví

Nejezte proto cukroví nad rámec svého běžného jídelníčku, ale dejte si ho třeba ke svačině nebo před procházkou. Ideálně ho doplňte i zdrojem bílkovin (bílý jogurt nebo tvaroh), aby vás svačina více zasytila.

Vnímejte potřeby svého těla

Díky plánování a všímavému jedení se naučíte vnímat potřeby svého těla. Pokud se chcete dozvědět, jak poznat signály fyziologického hladu a sytosti a přestat jíst z nudy, stresu či únavy, doporučujeme si přečíst e-book Všímavostí k sobě. Díky němu se naučíte, jak odolat nutkavým chutím i dotěrným myšlenkám, které způsobují, že sáhnete po jídle.

cukroví

Pozor na alkohol

Nezapomínejte ani na alkohol, který ještě v kombinaci s cukrovím může být značným zdrojem kalorií. Kromě energie obsažené v alkoholu samotném, obsahuje řada vánočních drinků také plno cukru. Proto raději místo svařáku nebo punče volte sklenku suchého či polosuchého vína nebo malé pivo. Především ale hlídejte vypité množství – čím méně, tím lépe.

V neposlední řadě využijte volný čas k pohybu a aktivitě. Díky tomu si budete moct dopřát trochu více kalorií. Nemá ovšem smysl si zcela zakazovat vánoční hostiny. Nejdůležitější bude ustát chutě, okusit od všeho jen přiměřenou porci a užít si Vánoce bez výčitek a špatného svědomí.

Chcete se pustit s novým rokem do hubnutí?

A tentokrát opravdu zdravě a natrvalo? Hubněte s podporou odborníka a skupiny a zapojte se do skupinových kurzů zdravého hubnutí STOB. Dlouholeté zkušenosti a tisíce úspěšných absolventů kurzů říkají jediné – s podporou se zkrátka hubne lépe. Aktuálně vypsané kurzy (naživo i online) najdete na stránkách STOBu.

A nezapomeňte, že na kurzy zdravého hubnutí, ale i na semináře a pomůcky pro hubnutí mohou členové Klubu pevného zdraví VZP uplatnit slevu 10 %.

Autor článku: STOB

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na