Jak v létě ochránit zrak před sluncem a přitom perfektně vidět?

Léto je spojené s radostí a energií. Konečně můžeme trávit čas venku nebo vyrazit na vytouženou dovolenou. Někdo raději sportuje nebo jde na procházku, jiný tráví čas u vody či prací na zahrádce. Ven nás láká sluníčko, jehož hřejivé paprsky ale nesou i rizika – příliš jasné světlo a zejména škodlivé UV záření. Jsme zvyklí chránit si pokožku krémem s dostatečným ochranným faktorem, jak ale správně chránit náš zrak? A jak si poradit s tím, když potřebujeme i korekci pro správné vidění?

To, před čím se zejména chráníme, je UV záření. Ono „UV“ je anglická zkratka znamenající „ultra-violet“, tedy „ultrafialové“. Je to jedna ze složek slunečních paprsků, vlny s nejkratší délkou. Z UV paprsků se naše oči nejvíc potkávají s typem UV-A a UV-B. Rohovka a čočka sice záření umí zčásti odfiltrovat, ale část projde až na sítnici a tam může dlouhodobě způsobovat škody. Sluneční paprsky do značné míry souvisí třeba s rozvojem šedého zákalu.

alergie

Základem ochrany očí jsou sluneční brýle s UV filtrem, který zabraňuje průniku UV paprsků k oku. Protože to jsou paprsky o maximální vlnové délce 400 nm, správný parametr slunečních brýlí je UV 400. Filtr nijak nesouvisí s tmavostí brýlí, filtrovat UV světlo mohou i úplně čirá skla. V GrandOptical najdete výhradně sluneční brýle s filtrem UV 400.

Jestliže standardně potřebujete korekci zraku a normálně nosíte brýle nebo kontaktní čočky, pak vás čeká důležité rozhodnutí. Kromě UV filtru budete samozřejmě potřebovat i dobře a ostře vidět. Můžete samozřejmě dioptrie oželet (v případě menší vady), ale bude to problém třeba při řízení auta – a zrovna léto je obdobím, kdy jezdíme dlouhé vzdálenosti na dovolenou.

Pokud jste zvyklí nosit kontaktní čočky, pak je můžete nosit i nadále a jen je doplnit běžnými slunečními brýlemi. Problém to může být ovšem v kontaktu s vodou a také třeba na plážích, kde je písek.

Stále víc lidí si vybírá sluneční dioptrické brýle, nabízí totiž největší výběr v mnoha parametrech. Stačí si vybrat obroučky slunečních nebo i normálních brýlí, které se vám líbí a které to konstrukčně umožňují, a do nich se zabrousí dioptrické sluneční čočky. Oči mají ochranu před světlem a současně potřebnou podporu pro ostré vidění.

S nastavením si pak můžete pohrát, abyste měli brýle dokonale na míru. Kromě stylu obrub a skla i barvu skla, míru zatmavení, polarizaci nebo zrcadlovou úpravu. V prodejnách GrandOptical je k dispozici opravdu široká nabídka jak co do obrub, tak co do úpravy skel.

V neposlední řadě nejste omezeni ani tehdy, pokud chcete nahradit současně skla na blízko a na dálku. Sluneční dioptrické brýle můžete mít i multifokální, tedy s podporou vidění na všechny vzdálenosti. Brýle pak není potřeba měnit, když si právě chcete na pláži číst, prohlédnout si menu na tabuli restaurace nebo nasednout do auta a popojet.

Je dobré pamatovat na to, že aby brýle sloužily správně, měli bychom znát své aktuální dioptrické hodnoty. Zrak se totiž v čase mění a třeba nedávné měření zraku řidičů, které organizoval GrandOptical spolu s BESIP, ukázalo, že asi polovina lidí správnou korekci zraku nemá. Určitě se proto vyplatí nechat si před výběrem nových brýlí změřit zrak. Není kvůli tomu už dávno potřeba se zdlouhavě objednávat k očnímu lékaři, stačí si domluvit termín dle vlastního výběru v některé z prodejen GrandOptical. Měření s nejmodernějšími přístroji trvá jen půl hodiny a s jeho výsledky máte jistotu, že vaše oči dostanou přesně tu podporu, kterou potřebují.

alergie

Na měření zraku se můžete objednat jednoduše na www.grandoptical.cz.

Navíc u GrandOptical získáte jako členové Klubu pevného zdraví 15% slevu na sluneční brýle i kontaktní čočky a doplňky. Využít můžete i 20% slevu na nákup kompletních dioptrických brýlí.

Podklady k článku dodala Vanda Šípová, Brand Manager společnosti GrandOptical.

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na