Moderní léčba křečových žil bez dlouhé rekonvalescence

Křečové žíly trápí 70 % žen a 50 % mužů. Jejich léčba by měla začít okamžitě a při prvních příznacích. Možností řešení je mnoho, proto je dobré vybrat zkušeného cévního chirurga, který na základě ultrasonografickému vyšetření zvolí nejvhodnější metodu. Kromě klasické invazivní operace s celkovou narkózou, která je určena především pro reoperace a velmi pokročilé problémy, jsou dostupné méně invazivní metody s menší bolestivostí, ambulantním řešením a kratší rekonvalescencí.

Metličkové žilky

Rozšířené žilky s velikostí do 6 mm jsou spíše estetický problém, ale také mohou být viditelným důkazem křečových žil ukrytých hluboko v podkoží. Není nic jednoduššího, než si je nechat zkontrolovat. Pokud se jedná opravdu jen metličky, tak fialové žilky se řeší sklerotizací a červené pak laserem na dermatologii.

Křečové žíly (varixy)

Varixy s velikostí nad 6 mm značí již cévní problém, jehož řešení by se nemělo odkládat, aby se stav nezhoršoval. Jedná se o povrchové žíly, které jsou příčinou kmenových varixů. K léčbě je možné využít několika metod.

alergie
  • Metoda Clarivein představuje proces, kdy se mechanicky naruší žíla zevnitř a současně se aplikuje sklerotizační roztok, který se mění v pěnu a dostává se i do vedlejších žilních větví a uzavírá je. Křečová žíla pak splaskne a zanikne. Jedná o nebolestivý postup s rychlou rekonvalescencí a bez pracovní neschopnosti.
  • Varixy lze uzavřít také pomocí speciálního lepidla. Ošetření je vhodné pro široké spektrum obtíží od kmenových a tubulárních varixů, po svědění, křeče a otoky končetin, stejně jako pro pokročilá stadia. V průběhu ošetření se zavádí jednorázový set přímo do postižené žíly, s jehož pomocí do ní chirurg aplikuje malé množství lepidla. Následně je žíla stlačena ultrazvukovou sondou. Účinek je okamžitý a pacient po ambulantním ošetření odchází domů, navíc nemusí nosit kompresní punčochy.
  • Velmi rozšířenou metodou je pak laserová ablace, která je maximálně šetrná a provádí se ambulantně. Lékař zavede drobným vpichem do postižené žíly optické vlákno s laserem na konci. Působením tepla pak žílu uzavře. Ta se během několika týdnů změní ve vazivový proužek. Laserová ablace se často kombinuje se sklerotizací pro drobnější žilky či dalšími metodami pro ten nejlepší výsledek.

Členové Klubu pevného zdraví získají na klinice Asklepion20% slevu na kosmetické ošetření, plastickou chirurgii, cévní chirurgii, dermatologické ošetření či na nákup produktů na recepcích Asklepionu.

Podklady k článku dodala Tereza Vachová, PR managerka institutu Asklepion.