Zaručené tipy pro snadnější vstávání

Nedaří se vám ráno čile vyskočit z postele a do nekonečna si posouváte budík? Hledáte řešení, jak se zdlouhavým vstáváním skoncovat? Tak už dál nepátrejte a vsaďte na 5 tipů, které vám pomohou vstát na první pokus a s energií na celý den.

1. Vybudujte si spánkové návyky

Pokud si zvyknete usínat a vstávat každý den ve stejnou dobu, bude pro vás vstávání příjemnější. Dostatek spánku je totiž klíčový pro regeneraci těla.

Ideální doba spánku dospělého člověka je v rozmezí 7–8 hodin. Možná jste sami na sobě zažili, že pokud jste nevyspalí, máte větší chuť na jídlo, což může vést k postupnému přibírání na váze. Pokud vám dělá problém usínat pravidelně ve stejnou hodinu, nastavte si upomínku alespoň 1 hodinu před tím, než chcete jít spát. Vytvoříte si tím vědomě prostor na řešení zbylých povinností a zklidnění těla i mysli.

Místo času stráveného u mobilu, počítače nebo televize si raději dopřejte horkou koupel, poslechněte si odpočinkovou hudbu nebo si přečtěte další kapitolu oblíbené knihy. Vliv na usínání může mít i vaše večeře. Pokud si před spaním dáte těžké jídlo (tučné maso, houby, zelí), bude ho vaše tělo déle trávit a vám se bude hůře usínat. Obecně doporučujeme jíst nejpozději 2 hodiny před spaním lehké a dobře stravitelné jídlo.

jelínek vstávání

V neposlední řadě spěte na přírodní a pevné posteli, která vám pomůže obnovit až 90 % vašich fyzických (a duševních) sil. Spánkem strávíte téměř třetinu života, proto se vyplatí pořídit si kvalitní postel, nejlépe z masivního dřeva. Kvalitu spánku dále výrazně podpoříte pohodlnou matrací, která vaši páteř správně podepře a dokonale ji během noci uvolní.

2. Řekněte „ne” posouvání budíku

Vypadají občas vaše rána tak, že 10× odkládáte budík o dalších 5 minut a cítíte se pak celé dopoledne jako „pytlem praštění”? Vaše tělo zažívá kvůli tomuto zlozvyku šok. Neustálým odkládáním budíku mu totiž dáváte matoucí signály. Tělo miluje rutinu, proto je důležité dodržovat pravidelný pohyb, stravu a samozřejmě i spánek. Zkuste každý den vstávat ve stejnou dobu bez ohledu na to, jestli máte práci nebo volno.

3. Probouzejte se do světla

Většině z nás se nechce vstávat do tmy. V létě se rozednívá velmi brzy, takže stačí roztáhnout závěsy a přivítat slunce. Ale co dělat v zimě, kdy většinou vstáváte ještě za tmy? Vyzkoušejte například inteligentní osvětlení, které vás pozvolna probouzí ještě před zazvoněním budíku.

4. Mějte budík daleko od postele spolu se sklenicí s vodou

Není nic jednoduššího, než si zvonění budíku na nočním stolku odložit o dalších 5 minut. Když si jej ale před spaním dáte od postele dál, budete nuceni k němu dojít a tím se i probrat. U budíku mějte nachystanou sklenici vody, kterou v tu chvíli vypijte. To vás probere, i když jste ještě nechtěli. Jak snadné!

5. Začněte den tím, co vás baví

Honí se vám hned po probuzení myšlenky na to, co nepříjemného vás daný den čeká nebo kolik toho musíte stihnout? Nechte si povinnosti, které vás stresují, na později. Pomůžou vám k tomu ranní rituály.

Protáhněte se například rychlou ranní rozcvičkou. Zahřejete si ztuhlé svaly, rozproudíte krev a vyženete do oběhu endorfiny, které vás příjemně naladí na celý den. Nebo si zkuste zacvičit jednoduchou jógovou sestavu – pozdrav slunci – kterou zvládne každý. Běžte si zaběhat a po výkonu si dejte osvěžující sprchu. A pokud rádi lenošíte, udělejte si čas pro sebe, uvelebte se do pohodlného křesla s kávou či čajem a přečtěte si pár stránek ze své oblíbené knihy.

jelínek vstávání

TIPY, JAK SE NAUČIT DŘÍVE VSTÁVAT:

Pokud potřebujete začít vstávat dříve, než jste normálně zvyklí, jděte na to pomalu.

• Každý den si nastavte budík o 10–15 minut dříve, až se postupně dostanete k plánovanému času.
  • Mějte na paměti, že pokud budete chtít vstávat dříve, musíte jít také včas spát, jedině tak docílíte správné doby spánku.

Pro svůj pevný a zdravý spánek i pohodové vstávání využijte 10% slevu pro členy Klubu pevného zdraví na matrace a doplňky u společnosti Jelínek.

Podklady pro článek dodala Ing. Tereza Kálnayová ze společnosti Jelínek, s. r. o.