Přejeme Vám krásné Velikonoce

Velikonoce, jedny z nejvýznamnějších křesťanských svátků, jsou časem radosti, naděje a obnovy. Pro mnoho lidí po celém světě znamenají Velikonoce více než barvení vajíček, pečení beránků, mazanců a pletení pomlázky. Jsou to dny plné náboženských tradic a rodinných setkání.

Tradiční symboly a zvyky

Typickými symboly pro Velikonoce jsou jistě barvená vajíčka, čokoládoví zajíčci a velikonoční pečení. Co ale tyto symboly znamenají?

Velikonoční vajíčka
Vajíčka jsou jedním z nejvýznamnějších symbolů Velikonoc. Symbolizují nový život a obnovu. V mnoha kulturách se věřilo, že vajíčka mohou přinést štěstí a ochranu, a proto je lidé darovali svým přátelům a rodině. Postupem času se tento zvyk začal spojovat i s Velikonocemi, kdy symbolika vajec ještě více získala náboženský význam spojený se vzkříšením Krista a obnovou života.

Velikonoční zajíc
Legendární postava, která symbolizuje plodnost a nový život a podle pověstí nosí dětem dárky a sladkosti v podobě čokoládových zajíců nebo vajíček.

Velikonoční pečivo
Dalším oblíbeným zvykem těchto svátků je pečení tradičních velikonočních pokrmů, jako jsou koláče, mazance a především beránků, které je symbolem obětování a následného Kristova vzkříšení.

Velikonoce 

Velikonoční dny neboli Svatý týden

Velikonoce neznamenají jen pondělní pomlázku, ale celý předcházející týden se označuje jako Svatý týden. Začíná Květnou nedělí, která připomíná příjezd Krista do Jeruzaléma. V tento den se začíná s úklidem, je ale zakázáno cokoliv péct, aby se nepřivolala neúroda.

Modré pondělí už bývá ve znamení pořádného úklidu v domácnostech, ačkoliv by se v tento den nemělo pracovat. Modrou barvou se v pondělí zdobí kostely.

Pro Šedivé nebo někdy Žluté úterý je typické proměnlivé počasí a také vymetání pavučin z bytů a domů.

Škaredá nebo Popeleční středa je den Jidášovy zrady. V tento den by se neměli lidé mračit, jinak jim to zůstane celý rok – odtud název škaredá. Při bohoslužbě kněz popráší čelo věřícího popelem jako symbol pokání – odtud název popeleční.

Následuje Zelený čtvrtek, což je den poslední večeře a zároveň den odpuštění. V tento den pokračuje úklid a jídelníček by měl obsahovat hlavně zelené potraviny.

Velikonoce 

Velký pátek je dnem ukřižování a smrti Ježíše Krista, je to tedy den rozjímání a ticha. Tradice praví, že na Velký pátek bychom neměli hýbat se zemí, prát prádlo a půjčovat si peníze.

Bílá sobota je dnem pečení, kdy se v domácnostech připravují velikonoční mazance a beránci, děvčata zdobí vajíčka a chlapci pletou pomlázky.

Velikonoční neděle neboli Boží hod velikonoční symbolizuje zmrtvýchvstání. Neděle se nejčastěji slaví v rodinném kruhu, je to den radosti a pohody.

A následující den nás čeká tradičně Velikonoční pondělí, chlapci vyšlehají děvčata, která je za to obdarují pentlemi na pomlázky a sladkostmi. Pondělí je symbolem nového života a obnovy spojené s příchodem jara.

Přejeme vám krásné a pohodové Velikonoce plné radosti s vašimi blízkými.

Autor článku: Ing. Monika Požárová, Klub pevného zdraví

Mohlo by vás zajímat

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na

Karcher zdravá domácnost

Zdravá domácnost

Ve zdravém těle zdravý duch… a ve zdravém domově zdravý člověk. Péče o prostředí, ve kterém žijete, má vliv na vaše zdraví. Věděli jste, že i úklid může být zdravý a udržitelný s ohledem na životní prostředí?

Asklepion Plastika víček

Plastika víček – vy ji ještě nemáte?

Populární ošetření s wow efektem vás omladí a má i zdravotní benefity Absolvovat plastickou operaci horních i dolních víček dnes patří k nejběžnějším estetickým chirurgickým výkonům. Výsledky jsou