Diabetes mellitus (cukrovka)

Počet diabetiků v naší populaci stoupá. Tento trend byl zachycen u všech typů cukrovky. Příčinou je zlepšení diagnostiky diabetu, neustálé zlepšování lékařské péče, zvyšující se informovanost odborné i laické veřejnosti, ale také narůstání počtu autoimunitních chorob, stárnutí populace a hlavně nezdravý životní styl. Diabetem trpí obě pohlaví, všechny věkové kategorie. Větším problémem než sama cukrovka jsou však její komplikace, které postihují zejména oční sítnici (diabetická retinopatie), ledviny (diabetická nefropatie), nervovou soustavu (diabetická polyneuropatie) a  cévy (ischemická choroba srdeční, diabetická noha apod.) Závažnost onemocnění spočívá v nevratnosti změn, které poškozují tkáně a orgány.

Prevence vzniku diabetu je do určité míry možná. Spočívá v racionálním stravování, udržování normální tělesné hmotnosti a dostatku pohybové aktivity. Jestliže se přes veškerou snahu projeví u pacienta diabetes, je nezbytné zodpovědně spolupracovat s ošetřujícím lékařem a dodržovat jeho pokyny a rady, tak aby bylo dosaženo dobré kompenzace diabetu. Tímto způsobem se dá spolehlivě předejít vzniku a vývoji diabetických komplikací.

Cukrovka je dědičné onemocnění, ale nejde pouze o jednu chorobu. Jde o skupinu chorob s odlišnou příčinou, příznaky, průběhem i léčbou. Rozeznáváme čtyři základní typy, z nichž je v našich zemích nejčastější diabetes 1. typu a 2. typu. Vznik cukrovky 1. typu souvisí s genetickými vlohami každého člověka. Spouštěcím mechanismem tohoto procesu mohou být i některé virové infekce. Studie o cukrovce 2. typu jasně ukazují, že v rodinách diabetiků se vyskytují sklony k tomuto onemocnění.

V jakých věkových skupinách se onemocnění cukrovkou projevuje?

Cukrovka 1. typu se objevuje převážně v dětství a dospívání, u dospělých pak obvykle až do věku 45 let, i když ani u starších osob není vznik choroby 1. typu vyloučen. Cukrovka 2. typu je onemocnění dospělých a starších lidí, vznik tohoto typu choroby v dětství je výjimkou.

Jaké jsou prvotní příznaky cukrovky?

Příznaky cukrovky mohou být velmi pestré. Je proto dobré vědět, že při vzniku cukrovky nemusí mít nemocný rozvinuté všechny její příznaky najednou. V popředí nejobvyklejších a nejčastějších stojí únava spojená s hubnutím, dále časté močení a žízeň. Diabetes 2. typu může být v počátku i bez příznaků, teprve při rozvinuté formě onemocnění se připojují uvedené příznaky. Nemocní diabetem 2. typu mívají nadváhu. Občas se stane, že nemocný přichází k lékaři až s potížemi, které souvisejí již s orgánovými komplikacemi cukrovky. Mohou to být poruchy vidění, svědění, bolesti či mravenčení v dolních končetinách, špatně se hojící rány.

Co nabízí VZP navíc pro diabetiky?

Dobrý zdravotní stav by měl být hlavním zájmem každého diabetika. Většina pacientů s diabetem 2. typu zároveň trpí obezitou. Pokud to zdravotní stav dovolí, naordinujte si pohybovou aktivitu. Na permanentky a předplatné na pravidelný pohyb VZP přispívá částkou až 500 Kč.

Dalších až 500 Kč mohou diabetici získat na prevenci zhoršení onemocnění, např.:

• na dezinfekční prostředky k dezinfekci kůže před odběrem krve k zjištění hodnoty glykémie pomocí glukometru nebo k dezinfekci kůže před aplikací inzulínu
  • na doplatek z ceny testovacích proužků určených pro zjištění glukózy/ketonů v moči
  • na doplatek při nákupu příslušenství (baterie a zásobníky inzulínu) k inzulínové pumpě
  • na nákup diagnostických proužků v množství nad rámec hrazené péče
  • na nákup portu pro aplikaci inzulínu
  • na nákup odstraňovače náplastí ve formě spreje či napuštěných roušek (slouží k bezbolestnému odstranění náplastí po zavedení infuzního setu či po senzoru)
  • na nákup jehel k inzulínovým perům nad rámec hrazené péče
  • na nákup vinutých tampónů.

Podrobnosti najdete na stránkách Klubu pevného zdraví.

zena_

Návštěva domova české kosmetiky

Nedávno jsme měli možnost navštívit kouzelné místo, kde se vyrábí více než 200 druhů kosmetických přípravků na bázi přírodních látek pro domácí i profesionální péči. Jedná se o českou značku,

zena_