Sílí riziko nakažení žloutenkou typu A

O prázdninách roste riziko nakažení žloutenkou A. Nakazit se můžete snadno a rychle, léčba a následná rekonvalescence je ovšem velmi zdlouhavá. Odborníci radí, aby rodiče nechali děti proti žloutence naočkovat. VZP na očkování přispívá svým klientům už několik let a nyní má speciální nabídku pro malé děti.

V Česku v posledních pěti letech přibývá případů žloutenky typu A. Lidé se více věnují aktivitám v přírodě, kde mohou být omezené hygienické podmínky. Často také cestují do zemí, ve kterých není hygieně věnována taková pozornost – nejde jen o exotické země, vyšší riziko nákazy je podle odborníků i leckde v jižní a jihovýchodní Evropě. Děti tráví více času bez dohledu rodičů a mytí rukou před jídlem a podobné návyky jdou u nich nezřídka stranou. Počet nakažených lidí roste v tuzemsku podle lékařských statistik plynule už od roku 2011 a letos se nepříznivý trend dokonce stupňuje. Předškoláci patří v době nástupu do prvních dětských kolektivů k nejohroženějším skupinám.

Žloutenka neboli hepatitida se vyskytuje v několika typech, z nichž nejčastější jsou typy A, B a C. Hepatitida typu A je infekční onemocnění postihující játra a je popisována jako „nemoc špinavých rukou“. Postihuje především děti a mladé lidi, nakazit se ovšem může i dospělý člověk, zejména pokud se dostane např. do zemí s nižším hygienickým standardem.

Onemocnění se šíří nejvíce tzv. fekálně-orální cestou. Virus může být přenesen na druhou osobu znečistěnýma rukama při nedostatečném mytí, hlavně po použití WC, nebo prostřednictvím kontaminovaných potravin a předmětů. Ohroženi mohou být také cestovatelé, kteří konzumují potraviny upravované na ulici, pijí nebalenou vodu a nápoje. Rizikovými potravinami v exotických zemích může být syrová zelenina a ovoce, nedostatečně tepelně upravené mořské ryby, maso, mořské plody. Onemocnění lze úspěšně předejít očkováním. VZP svým klientům již řadu let přispívá na očkování částkou 500 korun. Příspěvek mohou využít děti i dospělí.

Nyní VZP nabízí pro děti od 2 do 4 let příspěvek až 1 000 korun na očkování proti žloutence typu A. Tento speciální voucherový program je zahájen 1. 8. a ukončen bude 30. 11. 2015.

Žloutenka typu A se projeví dva až sedm týdnů od nákazy. Pacient má zažívací problémy, mohou se projevit chřipkové příznaky, jako je teplota, nevolnost, bolest hlavy a břicha, celková slabost, či nervové potíže. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc žlutým zbarvením kůže a očního bělma. V další fázi nemoci má pacient tmavou moč a světlou stolici.

Základem každodenní ochrany je dodržování hygienických zásad a zejména důkladné mytí rukou. Samozřejmostí by mělo být mytí rukou před jídlem, po použití WC a po jízdě MHD, dále konzumace nezávadných potravin a vody, mytí zeleniny, ovoce atd. Ani to všechno však nemusí žloutence zabránit. Očkování by měli zvážit především lidé, kteří trpí chronickým onemocněním jater, ledvin a srdce, i ti, kteří prodělali mononukleózu.

Proti virové hepatitidě A je k dispozici účinné očkování. Už za 14 dní po první dávce vakcíny se vytvářejí protilátky, které před případnou infekcí ochrání. Za 6-12 měsíců (max. do pěti let) se podává 2. dávka a takto navozená imunita je dlouhodobá, takže přeočkování nejsou nutná. Očkování proti virové hepatitidě A není hrazeno státem ani ze zdravotního pojištění. Cena je kolem 1 000 Kč za dávku. 

Mohlo by vás zajímat

zena_

Návštěva domova české kosmetiky

Nedávno jsme měli možnost navštívit kouzelné místo, kde se vyrábí více než 200 druhů kosmetických přípravků na bázi přírodních látek pro domácí i profesionální péči. Jedná se o českou značku,

zena_

Cestujeme s KPZ

LIBERECKÝ KRAJ Ještě nemáte žádný plán na podzimní víkend? My tu pro vás jeden tip máme. Je to cesta do Libereckého kraje. Jeho nejznámější dominantou, kterou si asi většina z nás při zmínce o tomto kraji