Světový den spánku: poruchy se spaním má až 30 % populace

Každoročně poslední pátek před jarní rovnodenností slavíme Světový den spánku. Ten letošní připadá na 15. března. Jeho cílem je upozornit na narůstající problémy s poruchami spánku a snížení dopadu zdravotních rizik na společnost prostřednictvím lepší prevence a kontroly.

V minulosti nebyla otázka zdravého spánku tolik důležitá, protože denní rytmus byl mnohem jednodušší. S přibývajícím tempem života, stresem a sedavým zaměstnáním se však poruchy spánku stávají jednou z civilizačních zátěží, která může přerůst až do závažných zdravotních komplikací.

Poruchy se spaním

Víte, že více než 30 % populace je ohroženo poruchami spánku a že se to týká jak dospělých, tak i dětí?

Potřeba délky spánku je individuální a ovlivňuje ji nejen genetika, ale i další faktory. Přestože se zdá, že 7–8 hodin denně je pro zdravé dospělé optimální, měli bychom si vyhradit pro spánek až 9 hodin. Běžná jsou totiž přerušení spánku probuzením, která tvoří až 5 % spánku.

Důsledkem nekvalitního spánku je únava, nevýkonnost a změny nálady.

Spánková hygiena

Existují základní pravidla pro zlepšení spánkové hygieny. Základem je omezení kofeinu a alkoholu, vyhýbání se těžkým jídlům před spaním, udržování pravidelného režimu spánku a vytvoření vhodného prostředí pro odpočinek, jehož základem je kvalitní postel a matrace. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel může přispět k celkovému zlepšení kvality spánku.

Jelínek ložnice

Ložnice je místo, kde trávíme více než 1/3 našeho života, proto by měla být prostorem, které bude klidné a příjemné. Základem každé ložnice je postel, a ještě důležitější součástí jsou matrace a polštář. Výrobcem kvalitních postelí a ortopedických lamelových matrací je česká společnost Jelínek, kde vám rádi poradí s tím správným výběrem. Například matrace SÁRA má v sobě jedinečný systém podpory páteře, který protáhne a uvolní meziobratlové ploténky a pomůže vám tak zregenerovat páteř i nervovou soustavu. Z této matrace každé ráno vstanete svěží a odpočatí.

Pro správnou podporu krční páteře pak odborníci z firmy Jelínek doporučují anatomický polštář HUGO s nastavitelnou tuhostí.

Společnost Jelínek spoléhá u svých produktů na poctivé zpracování, kvalitní zdravotně nezávadné materiály a jedinečný design.

Členové Klubu pevného zdraví získají slevu 10 % na sortiment matrací a doplňků firmy Jelínek.

Autor článku: Jelínek

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na